Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost importu do Chin
Według danych CLAL w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. import większości kategorii produktów mleczarskich przez Chiny – największego importera produktów mleczarskich na świecie – był większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast produkcja podstawowych wyrobów w tym kraju była znacząco mniejsza niż w 2017 r. Wzrost popytu importowego odnotowano w przypadku proszków mlecznych, a największą dynamiką wzrostu charakteryzowało się odtłuszczone mleko. Chiny zakupiły go 260 tys. t, tj. o 11% więcej niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. Należy zauważyć, że zakupy w Polsce wzrosły w tym okresie o 24% do 4,4 tys. t, podczas gdy w Niemczech i Francji zakupiono po 18% mniej OMP niż przed rokiem.
Polska czwartym największym dostawcą
W pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. import pełnego mleka w proszku przez Chiny wyniósł 480 tys. t i był o 7% większy niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r., a serwatki zwiększył się o 6% do 513 tys. t. Czwartym, największym dostawcą serwatki w proszku do Chin była Polska, od której zakupiono 30 tys. t tego produktu, czyli o 11% więcej niż przed rokiem. Po raz kolejny zwiększa się wolumen zakupów produktów mleczarskich w standardzie dla niemowląt – w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. wyniósł on 302 tys. t i był o 12% większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Blisko 1/3 tych produktów była kupowana przez Państwo Środka z Holandii.
Spadek produkcji
Dynamicznie, bo o 30%, zwiększył się również import masła i pozostałych tłuszczów mlecznych – wyniósł on 110 tys. t. Natomiast tylko nieznacznie, bo o 2%, wzrósł import mleka płynnego, którego wolumen wyniósł 487 tys. t. Z kolei zakupy serów były mniejsze o 3,3% niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. i wyniosły 98 tys. t. Spadek importu odnotowano w przypadku trzech największych dostawców – Nowej Zelandii (o 6,4%), Australii (o 8,5%) i Stanów Zjednoczonych (o 4,8%). Warto zauważyć, że podczas gdy import większości kategorii produktów mleczarskich rośnie, ich produkcja w Państwie Środka była znacząco niższa. Według danych CLAL w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. wyprodukowano 18,8 mln t mleka płynnego, czyli o 16% mniej niż w analogicznym okresie 2017 r. Dodatkowo produkcja proszków mlecznych w tym okresie zmniejszyła się o 23% do 735 tys. t.
Przeczytaj także
W I połowie 2018 r., według danych PONT Info, w przedsiębiorstwach mleczarskich zatrudniających co najmniej 10 osób koszty działalności ogółem w przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo zwiększyły się w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem o 5,9%. Warto jednak zauważyć, że wzrost ten był mniejszy...
Rosnący skup mleka oraz prawdopodobnie mniejsza ilość surowca kierowana na mleko przerzutowe znajduje odzwierciedlenie we wzroście produkcji większości przetworów mleczarskich.
Według danych Eurostat, we wrześniu 2018 r. z UE wyeksportowano 67,3 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, czyli aż o 37,7% więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, podczas gdy w pierwszych trzech kw. 2018 r. z Unii Europejskiej wyeksportowano 97,3 tys. t masła, tj. o 11% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.