Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W kwietniu 2020 r. Komisja Europejska opublikowała krótkoterminowe prognozy dla najważniejszych rynków rolno-spożywczych w UE, w tym dla rynku mleka i przetworów mleczarskich, uwzględniające sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV 2.
Wzrost produkcji odtłuszczonego mleka w proszku
Według ekspertów KE, spadek popytu na produkty z kanału HoReCa spowoduje, że więcej mleka będzie kierowane do produkcji odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), tym bardziej, że jego przetwórstwo nie wymaga znaczącego zaangażowania pracy ludzkiej. W 2020 r. produkcja OMP w UE ma wzrosnąć o 2,5% i przekroczyć 1,5 mln t. Eksport, w porównaniu z rekordowym 2019 r., ma obniżyć się o 17%, ze względu na ewentualne ograniczenia w dostępności transportu i restrykcyjne procedury handlowe. Popyt wewnętrzy w UE ma spać o 8%. W efekcie, chociaż nadal wolumen eksportu i spożycie wewnętrzne będą przekraczały roczną produkcję OMP we Wspólnocie (o 1,6%), to zapasy na koniec roku zwiększą się o 39% do 125 tys. t, co odpowiadałoby 8% produkcji w 2020 r.
Spadek produkcji pełnego mleka w proszku
W 2020 r. należy się również spodziewać mniejszego, szczególnie z krajów Bliskiego Wschodu, popytu na pełne mleko w proszku (PMP) - o 7%, co będzie związane z wpływem koronawirusa i spadkiem cen ropy naftowej. Mimo, że popyt wewnętrzny zwiększy się o 2%, to oczekuje się, że produkcja PMP będzie o 2% mniejsza.
Pozycja masła na rynku
Z kolei produkcja masła w 2020 r. w UE ma zwiększyć się o 1,2% do 1,33 mln t. Wg ekspertów KE, popyt wewnętrzny (zarówno ze strony konsumentów jak i sektora spożywczego) pozostanie silny. Oczekuje się jednak, że wolumen eksportu obniży się o 10%, co będzie wynikiem większej dostępności masła ze Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji, przy nieznacznie mniejszym imporcie, na koniec 2020 r. nastąpi wzrost zapasów masła w UE o 10% do 115 tys. t.
Optymistyczne przewidywania na temat przetworów mlecznych
Produkty takie jak sery, mleko spożywcze, śmietana i jogurty są sprzedawane głównie w handlu detalicznym lub wykorzystywane w przemyśle spożywczym. W 2020 r. spożycie serów powinno nieznacznie wzrosnąć (o 0,3%), czemu sprzyjać będzie wzrost sprzedaży detalicznej w różnych kategoriach, np. dań gotowych. Popyt eksportowy może się zwiększyć o 1,5%, przede wszystkim ze względu większe zainteresowanie na rynkach azjatyckich. Oczekuje się, że w 2020 r. rosnący popyt doprowadzi do ogólnego wzrostu produkcji serów o 0,6% do 9,97 mln t.
Dynamika popytu na produkty płynne
Eksperci KE oczekują, że w 2020 r. ograniczona zostanie spadkowa tendencja w popycie na produkty płynne. Produkcja mleka spożywczego zmniejszy się o 0,5%, podczas gdy w 2019 r. spadek ten wyniósł 1%. Natomiast produkcja jogurtów zwiększy się o 0,5%, ze względu na zwiększony popyt na produkty o wartościach funkcjonalnych.
W konsekwencji, w 2020 r. łączna produkcja produktów mleczarskich w UE zwiększy się o 0,4%, podczas gdy popyt wewnętrzny spadnie o 0,3%, a wolumen eksportu obniży się o 6,3%.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
W 2019 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka zwiększyły się o 4,5% do 35,1 mld zł. Koszty ogółem w tym okresie wzrosły o 4,3% do 34,5 mld zł.
Na głównych rynkach Europy zachodniej, po dwóch tygodniach (9-22.03.2020 r.) gromadzenia zapasów, dynamika wzrostu sprzedaży żywności, w tym nabiału, wyhamowała.
Dla polskiego sektora mleczarskiego Niemcy to najważniejszy partner w wymianie międzynarodowej. Ewentualne zakłócenia w łańcuchu dostaw między Polską a Niemcami związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mogą oddziaływać na sektor mleczarski.