Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przeciwdziałanie zafałszowaniom żywności za pomocą rozwiązań prawnych znane już było setki, a nawet tysiące lat temu. Z fałszowaniem chleba, wina, mięsa czy oliwy oraz innych artykułów walczono od zawsze i wszędzie. Przykładowo starożytni Grecy i Rzymianie wprowadzili system znakowania beczek wina w celu potwierdzenia ich autentyczności, a w średniowiecznym Krakowie na targu mięsnym obok tuszy wieprza musiała być wystawiona jego głowa, żeby udowodnić, że mięso jest świeże. Te przykłady pokazują, że reakcja na fałszowanie żywności w prawie przybiera postać dwutorową: z jednej strony znajdziemy normy dotyczące jakości handlowej żywności, a z drugiej jej bezpieczeństwa. Obecnie takie rozróżnienie wciąż istnieje w polskim prawie żywnościowym: funkcjonują dwie definicje żywności zafałszowanej, nadzór nad tymi obszarami sprawują co do zasady odrębne organy wymierzając kary na różnych podstawach prawnych.
DEFINICJE
Pełna treść dostępna po zalogowaniu się na darmowym koncie Czytelnika FoodFakty
Załóż kontoPrzeczytaj także
Rynek zalewany jest informacjami o kolejnych zafałszowaniach żywności. Wszelkie standardy i historyczne przekonania o braku takich fałszerstw są obalane przez kolejne sensacyjne informacje. Co w takim razie czeka nas w 2020 roku.
Włoski Unaprol (Konsorcjum Włoskiej Oliwy z oliwek) 15 października poinformował o konfiskacie ponad 2 ton fałszywej oliwy z oliwek extra virgin. W ciągu ostatniego miesiąca na portalach czeskiego SZPI i polskiego IJHARSu równiez opublikowano przypadki niespełnienia wymagań jakościowych oliwy extra virgin.
Kurkuma jest żółtą przyprawą o licznych korzyściach zdrowotnych, w tym przeciwzapalnych i antykancerogennych. Jednak ostatnie badania pokazują, że kurkuma uprawiana w Bangladeszu może zawierać wysokie stężenia ołowiu.