Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych danych Eurostatu produkcja lodów w Unii Europejskiej (UE) wzrosła w 2022 r. o 5% i wyniosła 3,2 miliarda litrów.
Niemcy największym producentem
Największym wytwórcą lodów w UE okazały się w zeszłym roku Niemcy, które wyprodukowały 620 milionów litrów. Tuż za nimi uplasowała się Francja z wynikiem 591 milionów litrów oraz Włochy, gdzie wielkość produkcji wyniosła 571 milionów litrów.
Najdroższe lody w Austrii, najtańsze w Niemczech
Jeżeli chodzi o ceny lodów, to najtańsze były te wyprodukowane w Niemczech – ich średnia cena wyniosła 1,5 euro (ok. 6,7 zł) za litr. Lody francuskie kosztowały natomiast 1,9 euro (ok. 8,5 zł) za litr, a włoskie 2,3 euro (ok. 10,3 zł). Najdroższe były z kolei lody produkowane w Austrii, których średnia cena kształtowała się na poziomie 7 euro (31,3 zł) za litr, następnie w Danii – 4,4 euro (ok. 19,7 zł) za litr oraz w Finlandii, gdzie koszt jednego litra lodów wyniósł 2,8 euro (ok. 12,5 zł).
Eksport i import spoza Wspólnoty
W 2022 r. kraje Unii wyeksportowały łącznie 250 milionów kilogramów lodów do państw spoza Wspólnoty, a wartość eksportu wyniosła 930 milionów euro (ok. 4,2 miliarda zł). Równocześnie do UE sprowadzono 61 milionów kilogramów lodów z innych krajów za łączną kwotę 203 milionów euro (907,4 miliona zł). W stosunku do roku 2021 wielkość importu zmalała w 2022 r. o 14%, podczas gdy eksport spadł o 2%.
Polska 7. eksporterem lodów w UE
W kontekście poszczególnych państw za największą część unijnego eksportu odpowiadała Francja (21%), która sprzedała do krajów pozaunijnych 53 miliony kilogramów lodów. Na drugim miejscu znalazła się Holandia (42 miliony kilogramów, 17% eksportu UE), a następnie Włochy (31 milionów kilogramów, 13%), Niemcy (28 milionów kilogramów, 11%) oraz Belgia (23 miliony, 9%). Polska znalazła się w tym zestawieniu na 7. pozycji z wielkością eksportu na poziomie 13,6 milionów kilogramów, co stanowiło 5,5% całkowitego eksportu lodów z UE.
Źródła:
Przeczytaj także
Państwowa Służba ds. Żywności i Weterynarii (VMVT) na Litwie w wyniku przeprowadzonej kontroli, zawiesiła działalność przedsiębiorstwa „Lilės sūraii”. Zakład zajmował się skupem mleka i produkcją wyrobów mleczarskich.
Zmiana dotyczy wszystkich opakowań mleka– z wyjątkiem mleka filtrowanego – w sklepach sieci Aldi w Anglii i Walii, aby pomóc ograniczyć marnowanie żywności. Produkty ze zmienionym oznakowaniem zaczną pojawiać się w sklepach pod koniec roku.
Szybkie, nieinwazyjne pomiary z wykorzystaniem obrazowania spektralnego powinny pomóc działom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym w opracowaniu modeli przewidywania jakości proszku mlecznego. Firma Videometer jest partnerem przemysłowym w finansowanym przez IFD projekcie AMUSE - Advanced Methodologies to Understand Dairy Powder Stability and Promote Exports.