Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W najbliższej dekadzie tempo wzrostu produkcji mleka w Unii Europejskiej będzie mniejsze niż w latach 2010-2020 r. Wzrost produkcji mleka będzie wynikał ze zwiększenia wydajności krów, podczas gdy ich pogłowie będzie zmniejszać się w tempie 0,7% rocznie. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju powinny być integralną częścią wzrostu sektora mleczarskiego na każdym etapie łańcucha dostaw.
Wzrostu produkcji mleka ze względu na większą wydajność
Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej zawartych w „Medium term agricultural outlook” produkcja mleka w Unii Europejskiej w latach 2020-2030 będzie rozwijać się w średnim tempie 0,6% rocznie i w 2030 r. osiągnie poziom 162 mln t. Oznacza to, że produkcja mleka w UE będzie rozwijać się znacznie wolniej niż w poprzedniej dekadzie, kiedy to średnioroczne tempo wzrostu było dwa razy szybsze (1,2%).
Spodziewany spadek pogłowia krów mlecznych
W następnych dziesięciu latach dynamika spadku pogłowia krów mlecznych będzie taka sama jak w latach 2010-2020 czyli 0,7%. Wolniejsze tempo wzrostu produkcji będzie zatem wynikać z niższej niż w ostatniej dekadzie dynamiki wzrostu wydajności krów mlecznych (1,3% wobec 2,0%), która w 2030 r. osiągnie 8300 kg rocznie.
Produkcja bardziej zrównoważona
Jak wskazują eksperci Komisji Europejskiej cele w zakresie zrównoważonego rozwoju powinny stanowić integralną część wzrostu sektora mleczarskiego w UE. Działania powinny być podejmowane w całym łańcuchu dostaw, począwszy od zaopatrzenia w paszę, przez produkcję, transport, opakowania i skończywszy na dostawie produktów końcowych. Autorzy raportu wskazują, że krótsze, lokalne łańcuchy dostaw mogłyby jeszcze bardziej wzmocnić gospodarcze i społeczne filary zrównoważonego rozwoju.
Ekologia w praktyce
Na poziomie gospodarstw pojawiają się oczekiwania działań zapobiegających chorobom i urazom, co przyczyni się do dobrostanu zwierząt. Zakładając dłuższą żywotność i zwiększenie wydajności krów doprowadziłoby to do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zapewniając jednocześnie zrównoważone rozwiązania w zakresie nakładów energetycznych (np. produkcja biogazu na potrzeby transportu i ogrzewania).
Wzrost znaczenia mleka ekologicznego
Ważnym punktem raportu jest założenie, że udział mleka ekologicznego (bio, organicznego) w całkowitej produkcji mleka w UE wzrośnie z 3,5% w 2018 do 10% w 2030 r. Zyskać na znaczeniu mogą też inne systemy produkcji mleka, np. oparte na wypasie pastwiskowym, sianie, czy też karmieniu paszami non-GMO. Co istotne, zmiany te, w dużej części, będą wynikać ze zmiany zachowań konsumenckich, powodujących wzrost popytu na produkty mleczarskie wytworzone z mleka produkowanego w powyższych systemach.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Brak porozumienia w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytania a UE może oznaczać spadek eksportu produktów mleczarskich na rynek brytyjski.
Dobrostan zwierząt stanowi coraz częściej przedmiot debaty w krajach członkowskich UE. Z prowadzonych badań wynika, że dla konsumentów europejskich nie jest obojętne to w jakich warunkach hodowane są zwierzęta oraz, że popierają poprawę dobrostanu zwierząt przeznaczonych na żywność.
Spór pomiędzy konkurującymi ze sobą firmami właśnie zakończył się wyrokiem TSUE. We wczorajszym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że w przypadku stosowania odniesień do ogólnych, nieswoistych korzyści...