Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Trzyletni projekt z udziałem 23 partnerów z 12 krajów ma na celu przyjrzenie się przyszłości europejskiego systemu bezpieczeństwa żywności.
Działania, nazwane „FOODSAFETY4EU”, będą koordynowane przez Consiglio Nazionale Delle Ricerche (CNR) we Włoszech. Prace mają potrwać od początku 2021 r. do końca 2023 r. z budżetem w wysokości 3 mln euro (3,5 mln USD).
Projekt umożliwi partnerom dostęp do zasobów i danych, synchronizację strategii badawczych w zakresie bezpieczeństwa żywności, dzielenie się i wymianę wiedzy naukowej oraz wkładu na rzecz przyszłości systemu bezpieczeństwa żywności w UE.
Zostanie utworzone Europejskie Forum Bezpieczeństwa Żywności, aby zagwarantować długoterminową współpracę między nauką, polityką a społeczeństwem. Grupy zaangażowane w projekt pochodzą z Włoch, Austrii, Belgii, Finlandii, Holandii, Niemiec, Czech, Rumunii, Portugalii, Albanii, Tunezji i Szwajcarii.
Różne pochodzenie partnerów projektu
Narzędzia cyfrowe, wspólnie opracowane strategie i modele komunikacji będą wspierać organy ds. Bezpieczeństwa żywności, agencje UE, decydentów, naukowców i społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynią się do wzmocnienia podejścia UE do oceny ryzyka i komunikacji.
Projekt finansowany z programu Horizon 2020 obejmuje Ruokavirasto (Fiński Urząd ds. Żywności), Federalną Agencję ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (AFSCA) w Belgii, Urząd ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa Żywności (ASAE) w Portugalii, Europejską Radę Informacji o Żywności, FoodDrinkEurope, ISEKI-Food Association, Euro Co-op i Wageningen University w Holandii.
Jest to pierwszy projekt dofinansowany z programu „Wspieranie systemów bezpieczeństwa żywności w przyszłości” przez Komisję Europejską.
„Obawy konsumentów dotyczące przejrzystości procesu oceny bezpieczeństwa naszej żywności, a także rozwój technologiczny i innowacje pokazały, że istnieje potrzeba refleksji nad systemem bezpieczeństwa żywności w UE w przyszłości” - czytamy w skrócie tematycznym.
Eksperci naukowi w dziedzinie bezpieczeństwa żywności będą współpracować ze specjalistami posiadającymi wiedzę w zakresie rozwijania i strukturyzowania uczestnictwa; zaangażowanie interesariuszy, komunikacja i tworzenie sieci kontaktów; e-platformy, inteligentne narzędzia i zarządzanie danymi; wdrażanie polityki bezpieczeństwa żywności oraz osoby reprezentujące przemysł spożywczy i paszowy, konsumentów i społeczeństwo.
Sieć 44 innych partnerów wspierających bezpieczeństwo żywności zapełni platformę i będzie współdziałać poprzez wyrażanie opinii, wymianę informacji, danych i raportów; udzielanie porad strategicznych i dzielenie się wynikami projektów.
Źródło: https://cordis.europa.eu/project/id/101000613
Przeczytaj także
Międzynarodowe konsorcjum z udziałem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie opracowuje w 100% naturalny suplement diety o działaniu hamującym infekcje SARS-CoV-2.
Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych, który obejmuje również zarządzanie alergenami i redystrybucję żywności zarządzanie alergenami oraz kulturę bezpieczeństwa żywności.
Jeśli jest jedna rzecz, na którą można mieć nadzieję podczas kryzysu Covid-19, to to, że wielu z nas stało się bardziej świadomych sposobu, w jaki produkujemy i konsumujemy, w tym sposobu, w jaki uprawiamy, przygotowujemy i spożywamy żywność.