Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie modyfikowanych oraz o zmianie innych ustaw. W maju br. projekt skierowano do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
Opracowanie przepisów umożliwiających oznakowanie produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jest odpowiedzią na postulaty społeczeństwa domagającego się prawa wyboru. W świetle dyskusji społecznej dotyczącej organizmów genetycznie zmodyfikowanych, która cyklicznie pojawia się wraz z każdą inicjatywą ustawodawczą w tym obszarze, nasilają się też apele, aby dać konsumentom prawo wyboru przy zakupie produktów żywnościowych ze względu na informację, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna i czy w procesie wytwarzania produktów były wykorzystywane organizmy genetycznie zmodyfikowane. Projekt ustawy podyktowany jest utrzymującą się wciąż niepewnością i obawami co do długofalowego wpływu genetycznych modyfikacji na zdrowie ludzi.
Projektowany akt określać ma między innymi:
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w dniu 14 czerwca 2017 r., niezwykle ważny wyrok w sprawie C-422/16 Verband Sozialer Wettbewerb eV/ TofuTown.com GmbH.
W sektorze dodatków do żywności wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2017/839 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008. Zmiana ta szczególnie zainteresuje...
W polskim orzecznictwie został ostatnio opublikowany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący prawidłowego umieszczania nazwy lub firmy spółki na żywności (sygn. akt II GSK 2460/15)...