Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ochrona przed neurodegeneracją
Substancje występujące w napojach fermentowanych wykazują działanie prozdrowotne – nowe badanie hiszpańskich naukowców wskazuje, że różne rodzaje piwa działają antyoksydacyjnie i mogą chronić przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Zespół Neurochemii z Uniwersytetu Kastylii-La Manchy (UCLM) w Hiszpanii wykazał, że w warunkach laboratoryjnych ekstrakty z piwa (ciemnego, jasnego i bezalkoholowego) zapewniają ochronę przed stresem oksydacyjnym, który stanowi jeden z mechanizmów powstawania m.in. choroby Alzheimera. Najkorzystniejszy efekt wywoływał ekstrakt z piwa ciemnego, jednak warto zauważyć, że również bezalkoholowa odmiana działała korzystnie, przy jednoczesnym braku negatywnych skutków związanych z obecnością etanolu.
Korzystne działanie ekstraktów z piwa
Naukowcy z UCLM analizowali wpływ piwa na kultury komórkowe z dwoma rodzajami nowotworów systemu nerwowego – glejakiem oraz nerwiakiem zarodkowym. Poddawane były one czynnikom symulującym schorzenia neurodegeneracyjne, które zaburzały ich poprawne funkcjonowanie. Jednak obecność badanych ekstraktów hamowała częściowo ten negatywny wpływ. Jak mówi prof. Mairena Martí, ekspertka w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej, która brała udział w badaniach, „wyciągi z piwa okazały się odgrywać istotną rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym, a ich korzystne działanie wydaje się być związane z receptorami adenozyny”. Te oraz inne receptory w komórkach nerwowych warunkują prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
Potencjał prozdrowotny
Współautor eksperymentu, prof. José Luis Albasanz, zwraca uwagę na kierunek przyszłych badań dotyczących bioaktywnych składników piwa: „zależy nam, żeby ustalić co dokładnie odpowiada za obserwowane przez nas efekty. Przypuszczamy, że mogą być one związane z ksantohumolem, substancją występującą naturalnie w chmielu”. Potencjalne korzyści zdrowotne płynące ze spożywania jednego z najpopularniejszych napojów na świecie z pewnością wzbudzą szerokie zainteresowanie, nie tylko w środowisku akademickim. Jak podkreślają autorzy badania, ksantohumol i inne związki mogą okazać się skutecznym narzędziem w walce z chorobami układu krążenia i schorzeniami neurodegeneracyjnymi, szczególnie w przypadku piwa bezalkoholowego, którego konsumpcja nie niesie za sobą negatywnych skutków związanych ze spożyciem etanolu.
Źródła:
Przeczytaj także
Południowokoreański koncern LG zaprezentował w styczniu br. nowe urządzenie, które pozwala na przygotowywanie różnych rodzajów piwa w domowych warunkach. Sprzęt działa na… kapsułki, podobnie jak coraz powszechniejsze na rynku ekspresy do kawy. LG HomeBrew został pokazany po raz pierwszy na targach elektronicznych CES 2019 w Las Vegas w USA.
Mieszcząca się w Extremadurze w Hiszpanii firma Cerex wyspecjalizowała się w produkcji rzemieślniczych napojów alkoholowych oraz innowacyjnych odmian piwa, m.in. na bazie żołędzi. W związku z rosnącym trendem produktów bezglutenowych, który wkroczył również do branży browarniczej, hiszpańscy...
Piwo, zaraz po wodzie i herbacie, jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Potocznie mówi się o piwie, że to zupa chmielowa. Tymczasem ma to mniej więcej tyle sensu, ile nazywanie rosołu zupą marchwiową. Chmiel jest w piwie...