Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Piwo, zaraz po wodzie i herbacie, jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Potocznie mówi się o piwie, że to zupa chmielowa. Tymczasem ma to mniej więcej tyle sensu, ile nazywanie rosołu zupą marchwiową. Chmiel jest w piwie jedynie przyprawą. Dodawany bywa w większych bądź mniejszych ilościach w zależności od rodzaju piwa, ale uwarzenie piwa bez dodatku chmielu jest jak najbardziej możliwe. Od początku do piwa dodawane były różne wyciągi z ziół, a receptury stanowiły tajemnicę produkcji, wiedzę chronioną.
Nie wszyscy wiedzą, że piwo warzyli już Egipcjanie. Najstarszy odkryty browar egipski pochodzi z Hierakonpolis, sprzed prawie 6000 lat. Równie stary browar odkryła polska misja badawcza w Tell el-Farcha. Był czynny od 3700 do 2700 r. p.n.e., a zatem przez tysiąc lat! Skoro przetrwał tak długo, to niewątpliwie musiał warzyć niezwykłe piwo.
Z CZEGO ROBI SIĘ PIWO?
Podstawą otrzymania dobrego piwa jest dobra woda i odpowiedni słód, który najczęściej jest otrzymywany z jęczmienia, ale również z pszenicy, żyta, owsa. Za zboża bezglutenowe, które mogą stanowić potencjalne surowce piwowarskie, uznaje się ziarna sorgo, prosa, gryki oraz ryżu i kukurydzy. Produkcja piwa, bez względu na to, czy jest warzone w domu czy w browarze, przebiega według następujących etapów: produkcja słodu, przygotowanie brzeczki (zacieranie) i jej fermentacja. Następnie piwo leżakuje, a w końcowym etapie może być poddane filtracji. Obecnie browary rzadko same produkują słód – najczęściej kupują gotowy. Słód to skiełkowane, a następnie wysuszone ziarno zbóż. Słodowanie ma na celu wytworzenie enzymów potrzebnych na dalszych etapach warzenia piwa. Kluczową częścią procesu warzenia piwa jest zacieranie. To właśnie podczas tego etapu twarde skiełkowane ziarno zamienia się w płynną brzeczkę. Enzymy zawarte w słodzie przerabiają całą skrobię ze słodu na cukry proste, które są konieczne do wzrostu drożdży, niezbędnych do przeprowadzenia fermentacji alkoholowej. Na tym etapie oprócz drożdży dodawane są przyprawy, m.in. chmiel, ważny obecnie składnik piwa. Szyszki chmielowe zawierają olejki eteryczne oraz żywice, którym piwo zawdzięcza charakterystyczny gorzki smak.
JAK POWSTAJE PIWO BEZGLUTENOWE?
Podczas produkcji piwa na etapie zacierania część białek ze zbóż ulega rozkładowi, jednak do brzeczki przechodzi wciąż spora część białek frakcji glutenowej, co nie pozwala nazwać zwykłego piwa bezglutenowym. Dlatego już po etapie fermentacji piwo, które ma być bezglutenowe, poddawane jest dalszej specjalnej obróbce polegającej na dodaniu specjalnych enzymów hydrolizują- cych (rozbijających) łańcuchy białkowe na krótsze. Ten proces oraz następujący po nim proces filtracji zmniejszają zawartość glutenu w wyrobie końcowym, jednak nie eliminują go w 100%. Właśnie dlatego tak ważna jest stała kontrola wszystkich etapów produkcji piwa bezglutenowego oraz regularne wykonywanie badań na zawartość glutenu każdej partii produkcyjnej. Produkty objęte międzynarodową licencją na znak Przekreślonego Kłosa zawsze zawierają mniej niż 20 ppm glutenu w gotowym wyrobie. Jeśli dana partia nie spełnia tych wymogów, jest sprzedawana jako zwykłe piwo glutenowe.
KONSUMENCKI TEST PIWA BEZGLUTENOWEGO
Od pewnego czasu na polskim rynku dostępnych jest kilka licencjonowanych bezglutenowych marek piw ze znakiem Przekreślonego Kłosa. Postanowiliśmy sprawdzić, czy według konsumentów różnią się one smakiem od piwa glutenowego, oraz ocenić je pod kątem innych walorów. Do oceny piwa zaprosiliśmy 21 osób (9 kobiet i 12 mężczyzn) w przedziale wiekowym od 21 do 54 lat, wśród których 5 osób było na diecie bezglutenowej. Osoby, które nie są na diecie bezglutenowej, otrzymały do oceny piwo Żywiec Jasne Pełne, produkowane w stylu jasny lager. Miały one dodatkowe zadanie: wskazać, które piwo ze wszystkich testowanych gatunków nie jest bezglutenowe. Część zaproszonych osób zadeklarowała, że pije piwo czę- sto (15 osób piło je w ciągu ostatnich czterech dni przed testem). Naszym głównym celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy piwa bezglutenowe różnią się zauważalnie od piw glutenowych oraz czy przeciętny konsument jest w stanie te różnice rozpoznać. Test został przeprowadzony za pomocą specjalnie do tego celu skonstruowanej karty oceny, a próbki zostały zakodowane, co oznacza, że konsumenci nie wiedzieli, jakie piwo oceniają. W karcie oceny sensorycznej, składającej się ze skali liniowej od 0 do 10, oceniano smak, zapach, nasycenie CO2, akceptowalność, pożądalność oraz ogólną jakość piwa. W sumie degustacji poddaliśmy osiem gatunków piwa – siedem bezglutenowych i jeden tradycyjny. Licencjonowane piwa bezglutenowe użyte w teście konsumenckim:
WYNIKI
PODSUMOWANIE
Przeciętny konsument nie jest w stanie odróżnić piwa bezglutenowego od piwa zawierającego gluten. Jest to bardzo dobra informacja dla osób na diecie bezglutenowej, gdyż świadczy o tym, że obniżenie zawartości glutenu w piwie nie wpływa na odbiór sensoryczny i piwo wcale nie traci na jakości. W Polsce możemy kupić przede wszystkim piwo bezglutenowe w stylu klasycznych lagerów oraz w stylu ciemny lager i pilsner. Osoby, które nie są na diecie bezglutenowej, mają oczywiście do wyboru znacznie więcej rodzajów piwa. Mamy wielką nadzieję, że rynek piwa bezglutenowego będzie się nadal pręż- nie rozwijał i wkrótce będziemy mogli pić również piwo bezglutenowe górnej fermentacji oraz takie w stylu koźlak czy marcowe. Serdecznie dziękujemy browarom za przesłanie nam piwa do oceny.
Bibliografia:
Źródło: Bezglutenu
Przeczytaj także
Popularność piwa bezalkoholowego stale rośnie, choć konsumenci nie zawsze akceptowali produkty bezalkoholowe. Dzięki technologii SIGMATEC firmy API Schmidt-Bretten powstaje piwo o zawartości alkoholu na poziomie „absolutnego zera”… 0,0% – i o doskonałym smaku.
Zidentyfikować, zmierzyć, zminimalizować, kontrolować, wyeliminować: zarządzanie alergenami nie jest łatwe, ale trzeba to zrobić, a wszystko bez przerywania produkcji. Martin Candia z Romer Labs podsumowuje 10 istotnych aspektów zarządzania alergenami pokarmowymi, bez których nie można się obejść.
Badacze z hiszpańskiego Uniwersytetu w Kadyksie we współpracy z naukowcami z Akademii Rumuńskiej opracowali innowacyjną metodę pozwalającą na oznaczanie zawartości polifenoli w winach i piwach. Nowy biosensor charakteryzuje się niższym kosztem i krótszym czasem analizy w stosunku do powszechnie wykorzystywanych technik, takich jak metoda Folina-Ciocalteu.
Południowokoreański koncern LG zaprezentował w styczniu br. nowe urządzenie, które pozwala na przygotowywanie różnych rodzajów piwa w domowych warunkach. Sprzęt działa na… kapsułki, podobnie jak coraz powszechniejsze na rynku ekspresy do kawy. LG HomeBrew został pokazany po raz pierwszy na targach elektronicznych CES 2019 w Las Vegas w USA.
Mieszcząca się w Extremadurze w Hiszpanii firma Cerex wyspecjalizowała się w produkcji rzemieślniczych napojów alkoholowych oraz innowacyjnych odmian piwa, m.in. na bazie żołędzi. W związku z rosnącym trendem produktów bezglutenowych, który wkroczył również do branży browarniczej, hiszpańscy...
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR) we współpracy z firmą NanoMyP opracowali sensor optyczny oparty na nanotechnologii, który pozwala usprawnić proces produkcji piwa. Urządzenie jest w stanie wykryć obecność...