Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Mycie to jeden z podstawowych procesów wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, niezbędny do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa żywności. Procesowi mycia poddawane są nie tylko maszyny i urządzenia mające kontakt z żywnością, ale również i sama żywność. W kontekście mycia żywności bardzo istotnym jest poznanie przez producenta warunków, jakie musi spełniać woda przeznaczona do tego celu. Tym bardziej istotnym wydaje się to w przypadku środków spożywczych, w odniesieniu do których konsumenci zapewniani są o tym, iż są gotowe do spożycia i nie wymagają ponownego mycia.
Patrząc na rynek spożywczy produktami, na których opakowaniach najczęściej możemy spotkać się z informacjami takimi jak „umyte” / „Produkt umyty gotowy do spożycia” są gotowe mieszanki sałat. Przeciętny konsument ceni sobie krótki czas przygotowywania danego posiłku oraz możliwość jego bezpośredniego spożycia, dlatego też produkty tego typu są jak najbardziej pożądane i zyskują na popularności. Pojawia się jednak pytanie jak środki spożywcze oznaczane jako „umyte” są czyszczone. Z pełnej wersji artykułu dowiesz się m.in.:
- czy na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia i bez obaw możemy je spożyć bez konieczności mycia?
- czy zastosowanie tych dodatkowych środków powinno być deklarowane w oznakowaniu?
- jakie wymagania musi spełniać woda przeznaczona do mycia żywności?
- czy dozwolone jest używanie chloru w celu dezynfekcji warzyw?
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
STREFA MANAGERA: REGULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE MYCIA ŻYWNOŚCI
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Z uwagi na to, że reklama napojów alkoholowych podlega bardzo wielu szczegółowym ograniczeniom i zakazom zapewnienie zgodności z prawem konkretnej kampanii reklamowej jest niejednokrotnie wyzwaniem dla przedsiębiorców.
Produkcja żywności, jako jedna z gałęzi mających największy wpływ na środowisko, w dużym stopniu przyczynia się m.in. do nadmiernego wykorzystania wody, emisji zanieczyszczeń powietrza, wód powierzchniowych i gleb, produkcji odpadów, emisji ścieków czy zmian w krajobrazie oraz wyginięcia poszczególnych gatunków fauny i flory.
Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z istnienia poszczególnych aktów prawnych. Jedną z kategorii żywności, która podlega takim szczególnym zasadom znakowania są ryby oraz produkty rybołówstwa i akwakultury. W przedmiotowym opracowaniu przedstawione zostaną najistotniejsze aspekty i reguły dotyczące znakowania ryb, produktów rybołówstwa i akwakultury.
Polecane produkty
Centrum Prawa Żywnościowego
Centrum Prawa Żywnościowego
Centrum Prawa Żywnościowego
Strefa Managera to unikalne narzędzia wiedzy przyczyniające się do zwiększania efektywności decyzji managerskich, ale również służące do zaangażowania pracowników poprzez rónorodne formy informacji. Specjaliści FoodFakty samodzielnie i we wpółpracy z ekspertami Partnerów projektu sukcesywnie rozwijają ofertę strefy.
To comiesięczna analiza wszystkich przypadków produktów niebezpiecznych zgłoszonych do systemu RASFF, przegląd analiz ryzyka EFSA, zestawienie nowych limitów prawnych pozostałości w żywności EU-LEX, podsumowanie nowych przypadków zafałszowań, najciekawsze case study.
Miesięczne raporty FoodFakty LEX SCAN dostępne w formie inteligentnych plików Excel - zmiany krajowych i unijnych aktów prawnych.