Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak wynika z informacji GIW, od początku br. do 11.08.2020 r. potwierdzono 47 ognisk ASF w Polsce. Ogniska te zlokalizowane są nie tylko w obszarze Polski Wschodniej (większość nowych ognisk zlokalizowana jest w województwie lubelskim), ale również na zachodzie kraju.
Nieprzerwanie od 2014 r.
Wirus ASF po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2014 roku. Od tego czasu, każdego roku, liczba potwierdzonych ognisk u świń zwiększała się do 109 w 2018 rok. W 2019 r. po raz pierwszy odnotowano spadek i zanotowano jedynie 48 ognisk.
Niepokojące prognozy
Biorąc pod uwagę dynamikę pojawiania się nowych ognisk, prawdopodobne wydaje się, że ich liczba w bieżącym roku może być większa, niż przed rokiem. Sprzyja temu dynamiczny wzrost przypadków ASF u dzików. Tylko do 11.08.2020 r. potwierdzono ich 2959, co oznacza, że już ich liczba przekroczyła wielkość z poprzedniego roku (2477). Dodatkowo obecnie mamy okres nasilenia prac polowych, związanych ze żniwami, co sprzyja przenoszeniu wirusa tą drogą.
Dodatkowa przeszkoda - koronawirus
Przed rynkiem wieprzowiny stoją wyzwania związane nie tylko z rozprzestrzenianiem się ASF, ale również z pojawianiem się przypadków COVID-19 w zakładach przetwórstwa mięsnego. Niepewność na rynku powoduje również wahania sen skupu żywca wieprzowego.
Spadek cen skupu wieprzowiny
Jak wynika z danych MRiRW, od początku roku, przeciętne tygodniowe notowania ceny skupu trzody chlewnej wahały się w przedziale od 4,56 zł/kg do 6,54 zł/kg. W ostatnim tygodniu lipca, przeciętnie tuczniki skupowano po 5,01 zł/kg, czyli o 4% mniej niż pod koniec czerwca br. i o 9% mniej niż przed rokiem, ale o 9,5% więcej niż w tym samym okresie przed dwoma laty.
Zmniejszenie zarówno eksportu, jak i importu mięsa wieprzowego
Według wstępnych danych MRiRW, w okresie I-V 2020 r. wolumen eksportu mięsa wieprzowego z Polski wyniósł 148,8 tys. t, czyli o ponad 31% mniej r/r. Najsilniejsze spadki wolumenu eksportu odnotowano w przypadku Stanów Zjednoczonych (-71%), Włoch (-59%) i Niemiec (-34%), czyli krajów silnie dotkniętych przez COVID-19. Z kolei import zmniejszył się jedynie o 8,5% i wyniósł 275 tys. t. Oznacza to, że ujemne saldo handlowe mięsem wieprzowym zwiększyło się do -126 tys. t, czyli aż o 51% w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Taka sytuacja nie sprzyja wzrostowi cen skupu.
Rynek polski a sytuacja na świecie
Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce uzależnione są od sytuacji na rynku europejskim (głównie w Niemczech), ale również od tego, co dzieje się na rynku globalnym (aktualne szczególne w Chinach i USA). Z jednej strony zapotrzebowanie ze strony chińskich importerów nadal jest duże, jednak silny spadek cen w USA powoduje presję w kierunku obniżki cen na rynku wieprzowiny.
Dynamika zmian cen wieprzowiny
Oczekujemy, że w najbliższych tygodniach ceny skupu nadal mogą charakteryzować się dużą zmiennością, jednak opłacalność chowu trzody chlewnej nie powinna ulec znacznemu pogorszeniu.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie lubuskim na ogół prawidłowo udzielała pomocy producentom drobiu w związku z grypą ptaków, która miała miejsce na przełomie 2016 i 2017 r. Problemem były jedynie przepisy, które nie pozwoliły wszystkim poszkodowanym ubiegać się o rekompensaty...
Aktualna sytuacja epizootyczna związana z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) w województwie lubelskim była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
W 2020 r. produkcja mięsa w UE zmniejszy się w przypadku wszystkich gatunków mięsa, poza wieprzowiną, której wolumen produkcji wzrośnie jedynie o 0,5% r/r. Produkcja wołowiny zmniejszy się o 1,7%, drobiu o 2,0%, zaś baraniny, jagnięciny i koziny po 1,5%.