Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W najnowszej prognozie rynku cukru w sezonie 2021/22 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył oczekiwania dotyczące globalnej produkcji. Według najnowszych ocen, światowa produkcja wyniesie 181 mln t, co oznacza spadek o 4 mln t względem poprzedniej prognozy, z maja br. Jest to jednak poziom nieco wyższy od osiągniętego w sezonie 2020/21. Niższe oczekiwania wynikają ze spadku produkcji w Brazylii, co zostanie zrekompensowane wyższą produkcją w Unii Europejskiej, Indiach, Rosji i Tajlandii.
USDA przewiduje 14-procentowy spadek produkcji w Brazylii, co jest efektem niekorzystnych warunków pogodowych Brazylia jest największym producentem i eksporterem na świecie (odpowiada za ponad 30% globalnego eksportu). Tak istotny spadek produkcji powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenach na rynku globalnym Produkcja w Indiach ma wzrosnąć o 3 r/r, zaś w Tajlandii aż o ponad 30%.
Światowe spożycie cukru może wynieść 175 mln t, co oznacza wzrost o 2% w relacji rocznej. Zapasy na koniec sezonu 2021/22 mają osiągnąć 45 mln t, tj. o ok. 3 mln poniżej roku gospodarczego 2020/21. Będzie to jeden z niższych poziomów notowanych w ostatnich latach.
Obecnie ceny cukru są mocno zróżnicowane, w zależności od regionu świata. W Unii Europejskiej w październiku średnia cena była zbliżona do notowanej rok wcześniej. Natomiast istotny wzrost zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych, o 35% r/r. Wyższe, niż rok temu, była również średnia cena na świecie. W październiku indeks cen cukru FAO był wyższy o 40% r/r oraz o 19% w relacji do średniej z lat 2014/16.
Przeczytaj także
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował, w drugiej połowie września, raport dot. sytuacji na światowym rynku brzoskwiń i nektarynek. Przewiduje się, że światowa produkcja w sezonie 2021/22 nieznacznie wzrośnie do 21,8 mln t (+2% r/r), pod wpływem wyższych zbiorów w Chinach, które zrekompensują spadek produkcji w Unii Europejskiej oraz w Turcji.
Na rynku mleka utrzymuje się koniunktura, co znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomie cen surowego mleka oraz przetworów mlecznych. Jak wynika z danych GUS, w sierpniu średnia cena skupu mleka w Polsce wzrosła o 1% w relacji do lipca, osiągając 150,52 zł/100 litrów. Jednocześnie był to poziom wyższy o 13% w relacji rocznej.
W produkcji zwierzęcej dużym wyzwaniem, w bieżącym roku, jest wzrost kosztów, wynikający m.in. z utrzymujących się wysoko cen zbóż, roślin oleistych oraz przemysłowych mieszanek paszowych. Efekty presji kosztowej są jednak mocno zróżnicowane w zależności od kierunku produkcji. W przypadku kurcząt rzeźnych wysoki wzrost cen żywca wspiera rentowność chowu. Z kolei hodowcy trzody chlewnej prowadzą działalność z jednej strony pod wpływem wyższych kosztów, a z drugiej strony pod wpływem spadku cen skupu.