Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej, unijna produkcja jabłek w sezonie 2020/21 wyniosła ok. 11,5 mln t, kształtując się na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku gospodarczego. Pandemia koronawirusa pozytywnie wpływa na popyt na owoce deserowe. Według szacunków, w bieżącym sezonie ok. 71% produkcji zostanie przeznaczone do bezpośredniego spożycia.
Stabilna produkcja jabłek w UE, wysokie ceny
Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej, unijna produkcja jabłek w sezonie 2020/21 wyniosła ok. 11,5 mln ton, kształtując się na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku gospodarczego. Jednocześnie była niższa o 3% od średniej z ostatnich pięciu lat. Spośród głównych producentów wysoki wzrost zarejestrowano w Polsce (+9% r/r), zaś 3-procentowy spadek w Niemczech.
Pandemia koronawirusa pozytywnie wpływa na popyt na owoce deserowe. Według szacunków w bieżącym sezonie ok. 71% produkcji zostanie przeznaczone do bezpośredniego spożycia. W efekcie unijna konsumpcja tych owoców może utrzymać się na wysokim poziomie 15,4 kg/mieszkańca, czyli o 11% powyżej średniej z ostatnich 5 lat.
Przewidywany jest spadek eksportu z UE, właśnie pod wpływem wysokiego popytu na rynku wewnętrznym oraz dosyć wysokich cen w UE.
Utrzymujący się popyt na jabłka znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach skupu. Według danych MinRol, średnia cena skupu jabłek w kwietniu kształtowała się wprawdzie znacznie poniżej r/r, (-30%), ale był to efekt wysokiej bazy roku ubiegłego, a sam poziom cen był historycznie wysoki. Z kolei ceny skupu owoców do przetwórstwa były wyższe o 29% r/r.
Przeczytaj także
Pomimo trzeciej fali koronawirusa, od początku 2021 r. obserwowany jest trend wzrostowy cen produktów mlecznych w UE, czemu sprzyja zarówno popyt na świecie, jak i na rynku wewnętrznym UE. Dzięki dobrej koniunkturze, w marcu wzrosły również ceny płacone rolnikom za mleko w skupie.
Rośnie światowy rynek mięsa. Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w 2021 r. globalna produkcja mięsa wołowego wzrośnie o 2% i osiągnie 61,5 mln t. Wyższa ma być również światowa produkcja wieprzowiny ma wzrosnąć o 5%, do 101 mln t. Z kolei światowa produkcja drobiu ma się zwiększyć o 1%, osiągając rekordowy poziom 102,1 mln t.
W marcu nastąpiło osłabienie cen pszenicy na rynku globalnym. Jednak w kwietniu ceny znów zaczęły rosnąć. Jak wynika z danych KE (DG Agri) w trzecim tygodniu kwietnia amerykańska pszenica SRW była droższa o 8% niż jeszcze trzy tygodnie wcześniej. Z kolei ceny europejskiej pszenicy (w Rouen) wzrosły o 9%. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC)...