Skarga do RPO UE w związku z niepowodzeniem wprowadzonego przez KE zakazu chowu klatkowego
Ponad 30 organizacji zajmujących się ochroną zwierząt złożyło oficjalną skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z niewywiązaniem się przez Komisję Europejską ze swoich zobowiązań w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w ramach której 1,4 mln obywateli zwróciło się o zakaz hodowli zwierząt w klatkach.
W czerwcu 2021 r. w odpowiedzi na inicjatywę obywatelską „End the Cage Age” Komisja Europejska obiecała, że do końca 2023 r. przedstawi wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofywanie i ostatecznie zakazanie stosowania klatek w chowie niektórych gatunków zwierząt.
Niestety program prac Komisji na pozostałą część kadencji nie przewiduje prac nad rozporządzeniem w sprawie chowu zwierząt. Oznacza to, że rozporządzenie zostanie pozostawione kolejnej Komisji, co powoduje niepewność co do daty publikacji obiecanego rozporządzenia.
Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich UE
Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt w swojej skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich UE zarzuciły, że Komisja Europejska nie działała zgodnie z przepisami regulującymi europejskie inicjatywy obywatelskie po tym jak wzbudziła „uzasadnione oczekiwania” wśród obywateli Europy.
Przed wycofaniem się ze złożonej obietnicy KE wielokrotnie potwierdzała, że pracuje nad harmonogramem do roku 2023, przy czym Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności wielokrotnie wspominała tę datę w odpowiedziach KE na pytania parlamentarne na forum UE Platforma ds. dobrostanu zwierząt oraz w różnych komunikatach na temat strategii „od pola do stołu”.
Przed złożeniem oficjalnej skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich UE organizacje zajmujące się ochroną zwierząt formalnie zwróciły się do Komisji Europejskiej o przedstawienie określonego harmonogramu publikacji wniosków legislacyjnych w bieżącej kadencji, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Organizacje te twierdzą, że KE nie udzieliła wyczerpującej odpowiedzi na tę prośbę.
Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_21_3298
Przeczytaj także
-
20.11.2023
Europejscy konsumenci zmniejszają spożycie mięsa: Nowe odkrycia z badania współfinansowanego przez UE
Raport zatytułowany „Rosnący apetyt: kompleksowa analiza postaw Europejczyków wobec żywności roślinnej”, sfinansowany w ramach projektu Smart Protein, ujawnił, że 51% osób jedzących mięso w Europie aktywnie ogranicza roczne spożycie mięsa, co stanowi wzrost w porównaniu z 46% w 2021 roku.
-
22.05.2023
EFSA: Potrzebne są lepsze pomieszczenia dla krów mlecznych, kaczek, gęsi i przepiórek, aby poprawić ich dobrostan
Krowy mleczne, kaczki, gęsi i przepiórki potrzebują więcej przestrzeni i lepszych warunków bytowania, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dobrostanu zwierząt opublikowanymi dziś w dwóch nowych opiniach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Opinie te stanowią część serii poświęconej gatunkom zwierząt hodowlanych, które wspierają trwający przegląd przepisów Unii Europejskiej dotyczących dobrostanu zwierząt.
-
14.05.2021
Czy Europa kończy z klatkowym chowem zwierząt?
Parlament Europejski zalecił przygotowanie ekspertyzy naukowej, której opracowanie powierzono badaczom z Uniwersytetu w Utrechcie. Zespół biologów behawioralnych, zoologów, weterynarzy i etyków z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej holenderskiej uczelni sporządził raport, w którym poddano dokładnej analizie dostępną literaturę naukową dotyczącą alternatyw dla chowu klatkowego.