Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
22 lutego na portalu RASFF pojawiła się informacja dotycząca pojawienia się tusz wieprzowych importowanych od belgijskich dystrybutorów (surowiec z Barbadosu) - patrz tygodniowy raport RASFF.
Zgodnie z informacjami podanymi przez RASFF produkt zawierał substancję odrobaczającą lewamizol w ilości powyżej maksymalnego dopuszczalnego poziomu pozostałości (50.2; 85.8 µg/kg - ppb).
Jak podaje portal Wirtualna Polska : "Mnisterstwo Rolnictwa potwierdziło, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji."
Sytuacja spowodowana jest niskim pogłowiem trzody chlewnej w Polsce. Zgodnie z danymi podanymi przez GUS całkowite pogłowie trzody chlewnej wyniosło w końcówce 2018 roku 11,028 mln sztuk jest to spadek o 880 tys. sztuk (7,4%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Największe spadki odnotowano w przypadku stada podstawowego - spadek 18% w przypadku loch oraz 18,7% w przypadku loch pronych. Sumarycznie ubyło 163,5 tys. loch.
Sytuacja ta odwzwierciedla się we wzroście importu mięsa wieprzowego. Zobacz: Do Polski trafiło ponad 1,2 mln szt. więcej żywych świń niż rok wcześniej
Cała sytuacja związana jest ze zgłoszonymi przypadkami ASF oraz ubojem chorych krów, co umożliwiło importerom wejście na rynek europejski. Zobacz: UE wysyła inspektorów do Polski w związku z aferą mięsną
Przeczytaj także
W 2018 r. znacznie wzrósł import wieprzowiny i żywych zwierząt zza granicy. Według danych Ministerstwa Finansów import mięsa wieprzowego ukształtował się na poziomie 763 tys. t, czyli o 6,5% wyższym niż rok wcześniej, zaś eksport wieprzowiny z Polski wzrósł o 4,4% do 505 tys. t. W wyniku tych zmian deficyt w handlu wieprzowiną zwiększył się o 10,8% do 258 tys. t.
Komisja Europejska poinformowała, że w związku z niedawnymi wydarzeniami ukazanymi przez jednego z reporterów telewizyjnych wyśle do Polski, jednego z największych eksporterów mięsa wołowego, zespół inspektorów w celu zbadania sytuacji związanej z ubojem chorych zwierząt i dalszą dystrybucją skażonego mięsa...
Wielkość importu wieprzowiny wzrosła w I połowie 2018 r. o 9,7% w ujęciu ilościowym oraz spadła o 2% w ujęciu wartościowym, w wyniku czego przeciętna cena zaimportowanej wieprzowiny była o 10,7% niższa niż przed rokiem. W tym samym okresie eksport drobiu wzrósł o 19,5% w ujęciu wartościowym oraz o 14,8% w ujęciu ilościowym.