Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
11 lutego 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, spotkał się z ambasadorem Republiki Francuskiej w Polsce Frédériciem Billetem, Spotkanie miało na celu omówienie stanu i perspektyw współpracy polsko-francuskiej na szczeblu politycznym i eksperckim.
− Polska deklaruje gotowość do wzmacniania kontaktów poprzez wznowienie prac Polsko-Francuskiego Komitetu ds. Rolnictwa oraz powrót do dyskusji na szczeblu Ministrów Rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja) – powiedział Minister Puda podkreślając znaczenie tradycyjnie dobrej współpracy z Francją w obszarze polityki rolnej i handlowej.
Obie strony potwierdziły, że w kontekście pandemii COVID-19 kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz krótkich łańcuchów dostaw w okresie kryzysu. Konieczne jest także wsparcie inwestycji infrastrukturalnych oraz nowych i stabilnych miejsc pracy na obszarach wiejskich, m.in. ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resiliance Facility), a kraje powinny skutecznie współpracować w trudnym czasie odbudowy gospodarczej i transformacji cyfrowej.
Rozmowa dotyczyła również Brexitu i jego wpływu na sektor rolno-spożywczy UE oraz polityki handlowej UE. − Polscy rolnicy, podobnie jak francuscy, mają obawy co do możliwości negatywnego wpływu umów handlowych UE z krajami Mercosur oraz Nową Zelandią na sektor rolny w UE – podkreślił minister Grzegorz Puda. Zadeklarował pełną gotowość aktywnej współpracy z Francją, w celu zabezpieczenia interesów europejskiego rolnictwa w ramach tych negocjacji.
Minister Grzegorz Puda wyraził nadzieję, że kontynuowana będzie dobra i korzystna dla obu stron współpraca, realizowana od kilku lat na poziomie szkół rolniczych oraz służb weterynaryjnych z naszych krajów. − Wymiana wiedzy fachowej i dobrych praktyk jest szczególnie istotna w kontekście zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń i innych chorób o charakterze transgranicznym w Europie. Jesteśmy również zainteresowani dalszym zacieśnianiem współpracy naukowej w obszarze badań i innowacji w rolnictwie – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.
Rozmowy polsko-francuskie na temat polityki rolnej i perspektyw współpracy dwustronnej w obszarze rolnictwa będą niebawem kontynuowane na szczeblu ministrów rolnictwa obu krajów.
Przeczytaj także
System Nutri-score służy do oceny wartości odżywczej produktów, z kolei opracowany we Francji Eco-score mierzy wpływ żywności na środowisko.
Badanie przeprowadzone na 20 000 konsumentów w 18 krajach europejskich wskazuje, że zaufanie do sektora spożywczego wzrosło w 2020 roku, jednak większość konsumentów nie uważa, że sektor ten działa w interesie publicznym.
Wydarzenia związane z epidemią Covid-19 wpisują się w szerszy kontekst globalnych zmian i wyzwań, przed jakim stoi obecnie świat. W dyskursie publicznym zaczynamy mówić nie tylko o zdrowiu ludzi czy zwierząt, ale i zdrowiu planety. Co więcej, jesteśmy coraz bardziej świadomi ograniczoności zasobów naturalnych i zgodnie uznajemy, że zdrowie ludzi, zwierząt i ekosystemów są ze sobą ściśle powiązane.