Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
Pierwszy w historii Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2018 r., był obchodzony 7 czerwca 2019 r. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Food Safety, Everyone’s Business”.
Co to jest bezpieczeństwo żywności?
Bezpieczeństwo żywności to brak - lub bezpieczny, akceptowalny poziom - zagrożeń obecnych w żywności, które mogą zaszkodzić zdrowiu konsumentów. Zagrożenia przenoszone przez żywność mogą mieć charakter: mikrobiologiczny, chemiczny lub fizyczny i często są niewidoczne dla zwykłego oka: bakterie, wirusy lub pozostałości pestycydów to niektóre przykłady.
Bezpieczeństwo żywności odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu, że żywność będzie bezpieczna na każdym etapie łańcucha żywnościowego - od produkcji po zbiory, przetwarzanie, przechowywanie, dystrybucję, aż do przygotowania i konsumpcji.
Szacuje się, że przy 600 mln przypadków chorób przenoszonych przez żywność stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i gospodarki, nieproporcjonalnie dotykając osoby wrażliwe i zmarginalizowane, zwłaszcza kobiety i dzieci, ludność dotkniętą konfliktem i migrantów. Szacuje się, że 3 mln ludzi na całym świecie - w krajach rozwiniętych i rozwijających się - umiera co roku z powodu chorób przenoszonych przez żywność i wodę. Jedzenie jest punktem wyjścia dla naszej energii, naszego zdrowia i naszego dobrego samopoczucia. Często przyjmujemy za pewnik, że jest ona bezpieczna, ale w coraz bardziej złożonym i globalnym świecie, w którym łańcuchy żywnościowe wydłużają się, standardy i przepisy są coraz ważniejsze dla zapewnienia nam bezpieczeństwa.
„Food Safety, Everyone’s Business”
W związku z tegorocznym Światowym Dniem Bezpieczeństwa Żywności, który obchodzony jest 7 czerwca trwa kampania pod hasłem „Food Safety, Everyone’s Business”. Kampania zorientowana jest na działania promujące globalną świadomość bezpieczeństwa żywności i wzywa kraje i decydentów, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie, organizacje ONZ i ogół społeczeństwa do podjęcia działań.
Sposób, w jaki żywność jest produkowana, przechowywana, przetwarzana i prygotowywana do spożycia wpływa na bezpieczeństwo jedzenia, które konsumujemy. Zgodność ze światowymi standardami żywności, ustanowienie skutecznych systemów kontroli żywności, w tym przygotowanie na wypadek sytuacji kryzysowych i reagowanie na nie, zapewnienie dostępu do czystej wody, stosowanie dobrych praktyk rolniczych (lądowych, wodnych, hodowlanych, ogrodniczych), wzmocnienie stosowania systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności przez podmioty działające na rynku spożywczym oraz budowanie zdolności konsumentów do dokonywania wyborów dotyczących zdrowej żywności, to niektóre sposoby działania rządów, organizacji międzynarodowych, świata nauki, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności.
Bezpieczeństwo żywności jest wspólną odpowiedzialnością rządów, producentów i konsumentów. Każdy ma do odegrania rolę „od pola do stołu”, aby zapewnić, że spożywane przez nas jedzenie jest bezpieczne i nie spowoduje szkód dla naszego zdrowia. W ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności WHO dokłada starań, aby włączyć bezpieczeństwo żywności do głównego nurtu polityki publicznej i zmniejszyć obciążenie chorobami przenoszonymi przez żywność na całym świecie.
Bezpieczeństwo żywności i cele zrównoważonego rozwoju
Bezpieczeństwo żywności jest kluczem do osiągnięcia kilku celów zrównoważonego rozwoju, a Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności stawia ten temat w centrum uwagi, aby pomóc w zapobieganiu, wykrywaniu i zarządzaniu ryzykiem związanym z żywnością. Bezpieczna żywność przyczynia się do dobrobytu gospodarczego, pobudzając rolnictwo, dostęp do rynku, turystykę i zrównoważony rozwój.
Źródło: ONZ
Przeczytaj także
Jak sprawdzają się zdalne audyty żywności. Jaką przyszłość kontroli zdalnych widzi rynek spożywczy. Czy certyfikacja Global GAP Remote stanie się standardem?
Mimo, że już w 2019 roku Polska pod kątem obecności w systemie RASFF jako kraj pochodzenia produktów niebezpiecznych występowała niezwykle często i była niewątpliwym niechlubnym liderem, to w ostatnim okresie od początku 2020 obserwujemy jeszcze większy wzrost zgłoszeń produktów niebezpiecznych eksportowanych na rynki zagraniczne z Polski.
Badanie Eurobarometru miało na celu sprawdzenie zainteresowania Europejczyków bezpieczeństwem żywności. Jak podejmują oni decyzje dotyczące zakupu żywności, skąd czerpią wiedzę na temat zagrożeń związanych z żywnością?