Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Mniejsza produkcja i większy popyt
Ze względu na słabe zbiory oraz równoczesny wzrost popytu, ceny kawy w ostatnich miesiącach poszybowały w górę i mogą odbić się na kieszeni konsumentów z całego świata. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zapotrzebowanie na ziarno po raz pierwszy od 4 lat przekroczy w tym roku globalne możliwości produkcyjne – przewiduje się, że wyniesie ono 165 milionów worków kawy, podczas gdy wielkość podaży szacowana jest na 164,8 milionów.
Spadek zbiorów w Brazylii
Jak donosi amerykański dziennik „The Wall Street Journal”, Brazylia przygotowuje się na jeden z największych od dwóch dekad spadków zbiorów kawy, co wywołane jest znacznym zmniejszeniem opadów. Po rekordowej wielkości produkcji odmiany Arabica w roku ubiegłym spodziewano się obniżenia produkcji w 2021 r., wygląda jednak na to, że sytuacja będzie gorsza niż zakładano. Ceny brazylijskich ziaren osiągnęły w czerwcu br. najwyższą wartość od roku 2016. Na nowojorskim rynku terminowym cena Arabici wzrosła w przeciągu ostatnich 3 miesięcy o 18% do 1,51 dolara za funt.
Problemy w Kolumbii i Wietnamie
Choć nie związane wprost ze zbiorami ziarna, równie poważne problemy dotykają dwóch innych krajów należących do czołowych producentów kawy na świecie – Kolumbii i Wietnamu. Kolumbijczycy zmagają się z antyrządowymi protestami i blokadami dróg, co powoduje opóźnienia w dostawach ziarna do portów i w dalszym eksporcie. Z kolei w Wietnamie, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji Robusty, trwa kryzys związany z brakiem dostępności i wzrostem cen kontenerów służących do transportu morskiego.
Wpływ pandemii COVID-19?
Jak wskazują badania międzynarodowego zespołu naukowców opublikowane na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, na produkcję ziarna mogą dodatkowo wpływać jeszcze inne czynniki. Według badaczy restrykcje spowodowane pandemią negatywnie odbijają się na efektywności zwalczania chorób dotykających plantacje kawy, takich jak wywoływana przez grzyb Hamileia vastatrix rdza kawowa. To z kolei może przekładać się na wielkość zbiorów i pogłębiać problemy związane z niedostateczną podażą surowca.
Źródła:
Przeczytaj także
Obostrzenia i ograniczenia związane z wybuchem pandemii COVID-19 poskutkowały szeregiem zmian w praktycznie każdym segmencie branży spożywczej. Światowy rynek kawy nie pozostał wobec nich obojętny, co doprowadziło do jego metamorfozy na szeregu płaszczyznach.
Badania kanadyjskich naukowców wskazują, że substancje bioaktywne zawarte w kawie, fenylindany, mogą przeciwdziałać agregacji dwóch rodzajów białek związanych z rozwojem choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Dr Donald Weaver z Instytutu Mózgu im. Krembilów w Toronto wraz z biologiem Yanfeiem Wangiem...
W ubiegłą środę 19.09.2018 w siedzibie Instytutu Żywności i Żywienia odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym danym naukowym wskazującym na niezwykle dobroczynny wpływ kawy na zdrowie człowieka. Wbrew do niedawna panującemu przekonaniu o jej negatywnym działaniu, kawa okazuje się być niedocenianym...