Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wino "Corrèze" z Francji
Komisja zatwierdziła dodanie do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) win "Corrèze" z Francji, stając się tym samym 3500. wpisem do europejskiego rejestru oznaczeń geograficznych.
Wina "Corrèze" obejmują wina czerwone, białe i wina z suszonych winogron noszące wzmiankę o tradycji "wino ze słomy". Wyznaczony obszar geograficzny "Corrèze", tj. południowo-zachodnia część departamentu Corrèze, położony jest u podnóża dorzeczy rzek Brive i Meyssac. Warunki geologiczne, jak również czynniki ludzkie, takie jak techniki suszenia, przyczyniają się do kompozycji i struktury win, co uzasadnia przyznanie im ChNP.
Oznaczenia geograficzne mają zastosowanie do różnych produktów spożywczych, rolnych, win, win smakowych i napojów spirytusowych produkowanych w określonych regionach. Chronią one renomę konkretnych nazw produktów, regionalnych i tradycyjnych procesów produkcji lub innych istotnych elementów, które kształtują dziedzictwo kulinarne w całej Europie.
Źródło: KE
"Terras do Navia" z Hiszpanii
Komisja zatwierdziła dodanie hiszpańskich win Terras do Navia do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (PGI).
Produkowane w prowincji Lugo, we wspólnocie autonomicznej Galicji, wina Terras do Navia są na ogół klarowne i jasne, świeże i słodkie, o aromatach kwiatowych i owocowych.
Klimat morski tego obszaru, który skłania się ku klimatowi śródziemnomorskiemu, charakteryzującemu się szczególnie suchym latem i dużymi wahaniami temperatury między nocą a dniem, wpływa na jakość owoców, podobnie jak związki fenolowe i lotne, które pomagają kształtować kolor, nos i usta, a tym samym jakość winogron i wina.
Szczególne właściwości win pochodzących z tego obszaru są wynikiem wiekowej wiedzy miejscowych producentów wina, którzy przez lata wybierali odmiany winorośli najlepiej dostosowane do tego szczególnego środowiska naturalnego i opracowali najbardziej odpowiednie techniki uprawy.
Źródło: KE
"Goranski medun" z Chorwacji
Komisja zatwierdziła wpisanie miodu "Goranski medun" z Chorwacji do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP).
Miód "Goranski medun" produkowany jest w regionach Gorski kotar, Ogulin i Plaški, na granicy chorwackich pasm górskich i Adriatyku. Szczególną cechą Goranski medun jest to, że jest wytwarzany ze spadzi, a nie z nektaru. Spadź to słodka wydzielina, która w sprzyjających warunkach występuje głównie na drzewach iglastych.
Miód spadziowy posiada charakterystyczne właściwości, które pod wieloma względami odróżniają go od miodów kwiatowych: ważna zawartość substancji mineralnych oraz niekiedy szybsza krystalizacja niż w przypadku miodów nektarowych. Goranski medun", jako specjalna kategoria miodu spadziowego, jest jednym z najpopularniejszych miodów chorwackich. Ze względu na swoje szczególne właściwości miód ten stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych "marek" Gorskiego kotaru oraz doliny Ogulin i Plaški, gdzie jest oznaczany specyficznym terminem - "medun". Długotrwała produkcja pszczelarska w regionie Gorski kotar jest również wynikiem wiedzy i umiejętności jego mieszkańców, którzy od wieków zajmują się pszczelarstwem.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Châtaigne des Cévennes" oznacza świeży, suszony lub przetworzony owoc gatunku Castanea sativa oraz zespołu odmian tradycyjnych, pochodzących ze szczepionych sadów kasztanowych, o wspólnych cechach charakterystycznych. Świeże owoce mają kształt eliptyczny, trójkątny lub okrągły, kolor od jasnokasztanowego do ciemnobrązowego i mogą mieć pionowe paski.
Komisja zatwierdziła nową chronioną nazwę pochodzenia (ChNP) z Chorwacji i Słowenii (półwysep Istria) oraz trzy nowe chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) Chorwacji, Grecji i Finlandii
Komisja zatwierdziła nową chronioną nazwę pochodzenia (ChNP) ze Słowacji - miód "Bardejovský Med / Med z Bardejova", produkowany w paśmie górskim Čergov