Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od końca lutego wznowiony zostanie handel mięczakami – takimi jak małże, omułki, ostrygi i przegrzebki – między UE a USA. Dwa państwa członkowskie UE (Hiszpania i Holandia) będą mogły eksportować mięczaki do USA, podczas gdy dwa stany amerykańskie (Massachusetts i Waszyngton) mogą robić to samo z UE. Komisja Europejska przyjęła odpowiednie przepisy.
- Z zadowoleniem przyjmuję tę umowę, która rozwiązuje długotrwały problem, nad którego rozwiązaniem ciężko pracowaliśmy. Agenda ze Stanami Zjednoczonymi się opłaca. Od szczytu UE-USA w czerwcu 2021 r. dokonaliśmy kilku przełomów: ugruntowaliśmy spór Airbus-Boeing, uruchomiliśmy Radę ds. Handlu i Technologii oraz wstrzymaliśmy spór o handel stalą i aluminium, a także to ostatnie wznowienie handlu mięczakami dwuskorupowymi, przyczynia się do tworzenia zrównoważonego wzrostu gospodarczego i miejsc pracy dla naszych pracowników” - powiedział komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: - Cieszymy się, że pełna zaufania współpraca transatlantycka UE-USA ponownie otwiera ważną ścieżkę handlową między UE a USA w zakresie mięczaków. To dobra wiadomość dla operatorów żywności i konsumentów w obu krajach po obu stronach Atlantyku. Handel zostanie wkrótce wznowiony i nie mogę się doczekać rozszerzenia tej możliwości na kolejne państwa członkowskie UE w najbliższej przyszłości.
Handel mięczakami między UE a USA od 2011 r. był niemożliwy
KE i FDA omawiają wzajemne uznawanie systemów produkcyjnych w celu umożliwienia dwustronnego handlu tymi produktami. Ze względu na różnice w normach regulacyjnych od 2011 r. handel żywymi mięczakami między UE a USA nie był możliwy.
W 2015 r. obie strony przeprowadziły kontrole na miejscu, a po latach dyskusji Komisja i FDA zaleciły, aby systemy bezpieczeństwa żywności w produkcji surowych mięczaków dwuskorupowych w dwóch stanach USA (Massachusetts i Waszyngtonie) oraz dwa państwa członkowskie UE można uznać za równoważne.
W związku z tym UE dodała te dwa stany USA do wykazu krajów trzecich, z których małże mogą być importowane do UE.
Ze swojej strony FDA opublikowała Obwieszczenie w Rejestrze Federalnym Stanów Zjednoczonych informujące opinię publiczną i zainteresowane strony o zbliżającym się otwarciu rynku amerykańskiego na import małży z UE z Hiszpanii i Holandii.
Inną istotną cechą jest to, że inne państwa członkowskie UE również mogłyby mieć możliwość eksportu tych produktów do USA po uproszczonej procedurze wydawania zezwoleń uzgodnionej między UE i USA.
Po raz pierwszy FDA wydała orzeczenie o równoważności zapewniające unijnym producentom dostęp do rynku USA.
Źródło: KE
Przeczytaj także
IJHARS przedstawia wyniki kontroli jakości handlowej ryb poddanych obróbce cieplnej.
Technologia druku 3D zostanie wykorzystana do nadania struktury filetów, odwzorowując włóknistą teksturę ryb. Bazą produktu będą algi, które wniosą cenne kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te występujące w konwencjonalnych rybach.
Od lat dostępne są smaczne i pożywne roślinne alternatywy mięsa. Ale owoce morza i ryby to ciągle nisza.