Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ramach programu finansowania Unii Europejskiej Horizon Europe przeznaczono 32 mln EUR na badania i rozwój zrównoważonych białek, takich jak żywność pochodzenia roślinnego, fermentowane białka i mięso hodowlane.
Pakiet ten stanowi część większego programu Horizon Europe na rzecz „zdrowszej, bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej Europy” o wartości 14,7 mld EUR i stanowi największy do tej pory pakiet finansowania przeznaczony na wspieranie roślinnego, fermentowanego białka i mięsa hodowlanego.
Środki finansowe z programu umożliwią realizację trzech projektów, których celem jest pogłębienie wiedzy na temat analogów mięsa, ułatwienie wymiany najlepszych praktyk między rolnikami i zwiększenie produkcji roślin wysokobiałkowych.
Będzie on podzielony na trzy projekty:
W sprawozdaniu programowym stwierdzono, że krok ten jest zgodny z unijną strategią „od pola do stołu” mającą na celu przejście do zdrowego i odpornego sektora rolnictwa UE.
Pakiet finansowania pojawił się po tym, jak Good Food Institute Europe, ProVeg i 20 innych organizacji wysłały list otwarty wzywający Komisję Europejską do inwestowania w badania i rozwój zrównoważonych białek.
Acacia Smith, kierownik ds. polityki w Good Food Institute Europe, powiedziała: „Finansowanie przez Horizon Europe badań z otwartym dostępem zapoczątkuje prawdziwe innowacje w zakresie żywności pochodzenia roślinnego, fermentowanego białka i mięsa komórkowego. Poprzez uczynienie tych opcji smaczniejszymi i bardziej dostępnymi oraz zapewnienie rolnikom udziału w transformacji, inwestycja ta przyspieszy przejście Europy na zrównoważony, bezpieczny i sprawiedliwy system żywnościowy. To silny sygnał, że UE stawia na zrównoważone białka, które odgrywają ważną rolę w realizacji celów w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej. Rządy krajowe powinny potraktować to jako zachętę do inwestowania w badania i infrastrukturę, których potrzebujemy, aby rozwijać mięso roślinne i hodowlane”.
Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_2993
Przeczytaj także
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Centre for Nutraceuticals z brytyjskiego Uniwersytetu Westminster wskazuje, że roślinne odżywki białkowe mogą stanowić wartościową alternatywę klasycznych preparatów z mleka krowiego – przede wszystkim w przypadku osób, które muszą zwracać szczególną uwagę na poziom cukru we krwi.
Prognozuje się, że do 2028 r. globalny rynek mięsa hodowlanego osiągnie 352,4 mln USD. Rosnąca świadomość w zakresie dobrostanu zwierząt, rosnący popyt na produkty mięsne, potrzeba większego bezpieczeństwa żywności i rosnący dochód rozporządzalny to tylko niektóre z czynników stymulujących wzrost rynku.
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.