Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ukraina jest czwartym, po Wielkiej Brytanii, Brazylii i Tajlandii eksporterem mięsa drobiowego na rynek UE.
Eksport z Ukrainy podczas koronawirusa
Jak wynika z danych KE w 2019 r. do UE trafiło blisko 134 tys. t tego gatunku mięsa, co stanowiło 14% unijnego importu drobiu. W pierwszym półroczu 2020 r. Unia zakupiła 46,9 tys. t mięsa drobiowego z Ukrainy, czyli o 31% mniej w relacji rocznej. Spadek ten wynika głównie z sytuacji na unijnym rynku drobiu, gdzie, ze względu na COVID-19, pojawiły się okresowe problemy z nadprodukcją żywca.
Nie będzie więcej „fileta z kością”
Unijny import mięsa drobiowego z Ukrainy regulowany jest wielkością przyznanych kwot importowych. Jednak jeszcze w zeszłym roku ukraińscy eksporterzy wysyłali znaczne ilości tzw. „fileta z kością”, który po oczyszczeniu z kości, wprowadzany był na rynek unijny w postaci czystego fileta. Aktualnie ze względu na uszczelnienie przepisów unijnych, ten proceder nie jest kontynuowany.
Wzrost znaczenia Ukrainy na światowym rynku
Ukraina z roku na rok umacnia swoją pozycję w światowym eksporcie drobiu. Według danych USDA w 2010 r. Ukraina eksportowała jedynie 23 tys. t mięsa kurcząt brojlerów, zajmując dwunastą pozycję w rankingu światowych eksporterów tego gatunku mięsa. Według prognoz USDA w 2020 r. wolumen eksportu osiągnie 400 tys. t, co oznacza, że Ukraina stanie się piątym, po Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Tajlandii, największym graczem w światowym handlu mięsem drobiowym.
Niższe koszty produkcji niż w UE
Ukraina eksportuje głównie bardziej wartościowe części tuszy lub całe tusze kurcząt brojlerów. Jednocześnie importuje znaczne ilości podrobów drobiowych, głównie z krajów UE. Istotną przewagą konkurencyjną ukraińskich producentów drobiu są relatywnie niskie koszty produkcji. Jak wynika z analiz Wageningen University przeciętne koszty produkcji fileta kurczęcego w Ukrainie są o około 1/3 niższe, niż średnio w UE. Przyczynia się do tego rozbudowane zaplecze paszowe (Ukraina jest dużym producentem zbóż), niższe koszty pracy, a także mniej restrykcyjne, niż w UE wymogi związane z dobrostanem zwierząt.
Polska jako importer drobiu z Ukrainy
Jeszcze w 2019 r. Ukraina była największym dostawcą mięsa drobiowego do Polski, eksportując 90,9 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, o wartości 127 mln EUR. W okresie I-VI 2020 r. Polska zaimportowała jedynie 1,7 tys. t tych produktów, czyli aż o 91% mniej niż przed rokiem. Tym samym Ukraina stała się trzecim, co do wielkości, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, eksporterem mięsa drobiowego do Polski w tym okresie.
Prognozowane umocnienie pozycji handlowej
Biorąc pod uwagę przewagi konkurencyjne Ukrainy w produkcji drobiu, a także strukturę i organizację ukraińskiego rynku można spodziewać się, że kraj ten będzie umacniać swoją pozycję handlową, stając się coraz ważniejszym graczem na rynku globalnym.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Woda odgrywa niezwykle istotną rolę w procesach związanych z przemysłem spożywczym. Jest potrzebna na wielu etapach produkcyjnych, w różnych zastosowaniach. Niejednokrotnie konieczne okazuje się jej szczególne przygotowanie pod względem parametrów. Jakiej wody potrzebuje przemysł spożywczy? Kiedy niezbędne jest uzdatnianie? Jakie metody uzdatniania wody powinny zostać zastosowane w konkretnych sektorach?
Pomimo ogromnej troski o środowisko i dobrostan zwierząt, 72% Australijczyków z pokolenia Z nie jest gotowych zamienić mięso, na to z hodowli komórkowej, sugerują wyniki projektu badawczego. Jednak pomimo braku entuzjazmu dla nowej alternatywy mięsa, 41% z nich uważa, że może to być realne źródło składników odżywczych ze względu na potrzebę przejścia na bardziej zrównoważone opcje żywnościowe i poprawę dobrostanu zwierząt.
Przewiduje się, że globalna zmiana klimatu zmieni wzorce opadów atmosferycznych i temperatur na całym świecie, wpływając na szereg chorób zakaźnych, a zwłaszcza infekcje przenoszone przez żywność, np. przez Campylobacter.