Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2022. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą, ile ryb będzie można poławiać w tym basenie, w odniesieniu do najważniejszych gatunków handlowych.
Komisja proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych poziomów dla szprota, gładzicy i przyłowów dorsza wschodniego. Komisja proponuje zmniejszenie wielkości dopuszczalnych połowów dla pozostałych zasobów objętych wnioskiem, aby poprawić zrównoważenie tych zasobów i pomóc w odbudowie innych zasobów, takich jak dorsz i śledź.
Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: "Zły stan środowiska Morza Bałtyckiego ma poważny wpływ na naszych lokalnych rybaków i kobiety, których byt zależy od zdrowych zasobów rybnych. Dlatego Komisja robi wszystko, co w jej mocy, aby przywrócić te zasoby, a wniosek jest wyrazem tych ambicji. Stan Morza Bałtyckiego nie jest jednak związany wyłącznie z rybołówstwem, dlatego każdy musi odegrać swoją rolę w budowaniu długoterminowego zrównoważonego rozwoju tego cennego basenu morskiego."
Proponowane całkowite dopuszczalne połowy (TAC) opierają się na najlepszych dostępnych, recenzowanych opiniach naukowych Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) i są zgodne z wieloletnim planem zarządzania Morzem Bałtyckim. Więcej informacji oraz dokładne dane liczbowe znajdują się w komunikacie prasowym oraz w pytaniach i odpowiedziach.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski od stycznia do czerwca 2021 r. (w porównaniu z tym samym okresem roku 2020) wzrosła o 5,3% do 17,6 mld EUR.
W lipcu Komisja Europejska, wraz z zainteresowanymi stronami z branży rolno-spożywczej, oficjalnie ogłosiła unijny kodeks postępowania w zakresie odpowiedzialnych praktyk dotyczących żywności i wprowadzania jej do obrotu. Kodeks jest elementem realizacji założeń strategii "Od pola do stołu", przyjętej w ubiegłym roku.
W 265 sklepach IJHARS sprawdziła jakość handlową różnego asortymentu produktów (nieopakowanych) sprzedawanych luzem lub pakowanych na życzenie konsumenta w miejscu sprzedaży. Produktami priorytetowymi były: pieczywo, ciasta i ciastka, mięso i wędliny, sery oraz ryby mrożone.