Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aktualizacja wytycznych dla inspektorów
Wydział ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli (FSIS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poszerza analizy importowanej żywności o pozostałości metali. Jak poinformowano w dyrektywie z 17 grudnia 2018 skierowanej do inspektorów, nowe przepisy dotyczyć będą wołowiny, kurczaka, indyka oraz wieprzowiny. Stanowią one aktualizację instrukcji dla personelu kontrolnego w zakresie Rodzajów Inspekcji, na które do tej pory składały się pozostałości leków weterynaryjnych i chemikaliów. Od teraz będą one obejmowały również metale.
Podwyższenie standardów bezpieczeństwa żywności
3-stronnicowy dokument jest częścią działań FSIS ukierunkowanych na modernizację systemów zapewnienia bezpieczeństwa żywności, powiedział przedstawiciel amerykańskiej instytucji. Dodał on, że analiza pozostałości metali dotyczyć będzie importowanej wołowiny, kurczaka, indyka i wieprzowiny, co pomoże zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego produktów spożywczych sprowadzanych do USA. „Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustalonymi przez nas standardami, każda importowana żywność badana jest na te obecność tych samych substancji. Analiza pozostałości metali jest już rutynowo prowadzona w przypadku importowanych ryb z rzędu sumokształtnych”, podkreślił reprezentant FSIS.
Analiza próbek 4 rodzajów mięsa
Laboratoria FSIS prowadziły już wcześniej badania pozostałości arsenu, jednak w ramach modernizacji procedur i efektywniejszego wykorzystywania zasobów, analizy te zostają włączone do testów na obecność metali. Amerykańscy inspektorzy zobowiązani będą do pobierania materiału z importowanej wołowiny, kurczaka, indyka i wieprzowiny. 2-funtowe próbki tkanki mięśniowej z produktów świeżych i mrożonych oraz 2-funtowe kawałki produktów przetworzonych wysyłane będą do analiz we Wschodnim Laboratorium FSIS w Centrum Badawczym Russella w Athens w stanie Georgia.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdzili, że opryskiwanie i zanurzanie tusz wieprzowych w kwasach mlekowym oraz octowym nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa, ale jedynie kwas mlekowy jest bardziej skuteczny w zwalczaniu patogenów niż czyszczenie tusz wieprzowych wodą...
Dużą stabilnością charakteryzują się ceny na rynku wołowiny. W sektorze tym rosnący popyt eksportowy pokrywany jest przez rosnącą produkcję. W przeciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r. eksport wołowiny z Polski wzrósł o 3,8%, osiągając wyższą...
Jak donosi organizacja non-profit Clean Label Projekt, żywność dla niemowląt będąca w obrocie na rynku amerykańskim, zawiera zanieczyszczenia chemiczne, stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia.