Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
E171 wciąż legalny na Wyspach
Brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA) nie zgodziła się z przeprowadzoną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oceną ryzyka związanego z dodawaniem dwutlenku tytanu (E171) do produktów spożywczych. Oznacza to, że na Wyspach Brytyjskich stosowanie kontrowersyjnego barwnika nie zostanie zakazane. Przepisy, które niedawno weszły w życie na terenie Unii Europejskiej (UE), zobowiązują producentów żywności do reformulacji składu produktów w taki sposób, by nie zawierały one TiO2. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, podyktowaną negatywną opinią EFSA nt. bezpieczeństwa dwutlenku tytanu z 2021 r., po wygaśnięciu trwającego cztery miesiące okresu przejściowego sprzedawana w UE żywność powinna być wolna od E171.
FSA podważa ocenę europejskich ekspertów
Po zapoznaniu się z dostępnymi dowodami naukowymi FSA stwierdziła, że nie podziela zastrzeżeń unijnych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa dwutlenku tytanu. Opinię tę poparła Szkocka Agencja Standardów Żywności (FSS). „Obydwa niezależne organy będą na przestrzeni bieżącego roku w dalszym ciągu omawiać tę kwestię”, mówi Adam Hardgrave z FSA. „Obowiązujące obecnie ramy czasowe przewidują zakończenie oceny ryzyka w pierwszym kwartale 2023 r., choć termin ten może ulec zmianie, jeśli w trakcie prac okaże się, że do wydania ostatecznej opinii potrzeba więcej danych”.
Kontrowersyjny barwnik do żywności
W ostatnich dziesięcioleciach wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania TiO2 w żywności narastały, prowadząc do aktualizacji opinii naukowych i obowiązujących przepisów. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nadała tej substancji status ogólnie uznanej za bezpieczną (GRAS) w ilości nie większej niż 1% masy produktu, jednak inne organizacje zwracały uwagę na potencjalne ryzyko związane ze spożywaniem dwutlenku tytanu.
Ocena bezpieczeństwa nanomateriałów
W 2020 r. Francja zakazała dodawania tego barwnika do żywności, zmuszając liczne przedsiębiorstwa do poszukiwania alternatywnych barwników. Specjaliści z francuskiego odpowiednika brytyjskiej FSA, ANSES, zaapelowali w 2021 r. o opracowanie zunifikowanego podejścia do kwestii oceny bezpieczeństwa innych nanomateriałów, nie tylko TiO2. Zaproponowane przez ANSES rozwiązania dotyczą stosowanych w przepisach prawnych definicji, metodyki pomiarów wielkości cząstek, ich właściwości chemicznych oraz identyfikacji zagrożeń związanych ze stosowaniem nanomateriałów.
Źródła:
Przeczytaj także
Utrwalanie żywności pod wysokim ciśnieniem (HPP) skutecznie niszczy szkodliwe mikroorganizmy i nie stwarza większych obaw w zakresie bezpieczeństwa żywności niż inne metody obróbki. Są to dwa wnioski z opinii naukowej opublikowanej przez EFSA.
Rozporządzeniem 2022/63 Komisja wprowadziła zakaz stosowania dwutlenku tytanu w żywności. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie pewne produkty lecznicze.
Komisja Europejska odmówiła udzielenia zezwolenia na stosowanie ditlenku tytanu (E 171) jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt.