Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wizerunek firmy i zaufanie konsumentów
Spośród 3 835 przypadków zgłoszeń do RASFF, które miały miejsce w 2017 r., aż 942 mogło potencjalne stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i wymagać natychmiastowej interwencji. Bieżące śledzenie informacji związanych z bezpieczeństwem żywności, w tym dotyczących zafałszowań produktów, odrzucenia towaru na granicy państwa czy wycofania partii z rynku, pozwala przedsiębiorstwom z branży spożywczej na podejmowanie odpowiednich decyzji i szybkie reagowanie na nagłe zmiany, co bezpośrednio przekłada się na poprawienie wizerunku wśród klientów oraz wzrost zaufania ze strony konsumentów.
Platforma o globalnym zasięgu
Aby ułatwić firmom to zadanie, hiszpańskie Centrum Technologiczne AINIA opracowało cyfrową platformę o globalnym zasięgu, która w spersonalizowany sposób klasyfikuje informacje dotyczące ostrzeżeń o podejrzanych produktach, zafałszowaniach i bezpieczeństwie żywności w zakresie dostosowanym do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Food-Alert 4.0 śledzi dziennie ponad 100 źródeł informacji i baz danych, w tym publikacje agencji państwowych, urzędów kontroli, branżowych portali internetowych i ogólnoświatowych mediów.
Spersonalizowane informacje
Po przeanalizowaniu danych platforma filtruje informacje w zależności od typu produktu, poziomu i rodzaju zagrożenia, dzięki czemu firma otrzymuje syntetyczny raport o konkretnym wydarzeniu oraz ogólny zarys sytuacji w zakresie, który może mieć wpływ na jej produkty. Pozwala to na podjęcie właściwych działań z odpowiednim wyprzedzeniem.
Identyfikacja zagrożeń i wpływ na przedsiębiorstwo
Food-Alert 4.0 daje możliwość integracji z własnymi systemami bezpieczeństwa żywności, co pozwala znacząco uprościć i zautomatyzować procesy identyfikacji zagrożeń, szacowania ich wpływu na przedsiębiorstwo oraz rozwiązywania potencjalnych problemów związanych ze swoimi produktami. Użytkownik uzyskuje w ten sposób dostęp do kluczowych danych poprzez platformę on-line, a także za pośrednictwem newslettera rozsyłanego pocztą elektroniczną, w którym zawarte są najnowsze informacje dotyczące bezpieczeństwa żywności zebrane przez system. Food-Alert 4.0 pozwala ponadto na tworzenie elementów graficznych, wykresów i tabel opisujących najważniejsze dane, które można łatwo wyeksportować do formatu PDF lub MS Word.
„Cenne narzędzie dla profesjonalistów”
Jak mówi David Martínez, szef działu IT AINIA, „nasz system ułatwia codziennie funkcjonowanie firmy i znacząco obniża koszty związane ze śledzeniem potencjalnych zagrożeń na rynku żywności oraz oceną ich wpływu na przedsiębiorstwo. Stanowi on cenne narzędzie dla profesjonalistów z branży spożywczej, dzięki któremu zyskują oni dostęp do najnowszych danych z zakresu bezpieczeństwa żywności i za pomocą jednego kliknięcia mogą śledzić wydarzenia z całego świata”.
Źródła:
Przeczytaj także
Zanieczyszczenia produktów ciałami obcymi mimo ich najczęściej jednostkowego występowania w produktach, są jednymi z najbardziej nośnych medialnie tematów i tym samym skutecznie niszczą wizerunek firmy budowany latami. Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym analizy występowania ciał obcych w produktach spożywczych
Minęło już 5 lat od czasu, gdy skandal związany z fałszowaniem mięsa wołowego koniną wstrząsnął przemysłem spożywczym. W styczniu 2013 roku europejską prasę obiegła wieść, że w mrożonych burgerach sprzedawanych jako...