Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od kilku lat wszystkie normy rodziny ISO oparte są na tak zwanym myśleniu bazującym na ryzyku. Pojęcie analizy ryzyka jest zresztą szeroko obecne we wszystkich innych znanych systemach. Co to w praktyce oznacza? Pomocne będzie sięgnięcie do definicji zawartej w nowym wydaniu normy ISO 22000, której polska wersja jest w trakcie końcowego przygotowania w komitecie technicznym KT 310.
Definicja ryzyka.
Odwołując się do tekstu normy i bazując na jej wstępnym tłumaczeniu: Ryzyko to efekt niepewności – tylko tyle i aż tyle.
Norma przywołuje dodatkowo kilka uwag:
Efekt jest odchyleniem od oczekiwań – pozytywnym lub negatywnym.
Niepewność jest stanem, nawet częściowym, niedostatku informacji związanych ze zrozumieniem lub wiedzą na temat zdarzenia, jego następstw lub prawdopodobieństwa.
Ryzyko jest często określane w odniesieniu do potencjalnych „zdarzeń” (zgodnie z definicją w Przewodniku ISO 73:2009, 3.5.1.3) i „następstw” (zgodnie z definicją w Przewodniku ISO 73:2009, 3.6.1.3) lub ich kombinacji.
Ryzyko jest często wyrażone jako kombinacja następstw zdarzenia (z uwzględnieniem zmian okoliczności) i związanego z nim „prawdopodobieństwa” (zgodnie z definicją w Przewodniku ISO 73:2009, 3.6.1.1) jego wystąpienia.
Ryzyko bezpieczeństwa żywności jest funkcją prawdopodobieństwa wystąpienia niekorzystnego skutku na zdrowie i nasilenia tego skutku, wynikającego z zagrożenia (zagrożeń) w żywności (3.18), zgodnie ze specyfikacją w Codex Procedural Manual.
Hasła klucze
Definicja i dodatkowe uwagi wskazują na kwestie, takie jak: odchylenia, ryzyko, zdarzenia, następstwa, niedostatek informacji…
Kierując się tymi atrybutami przygotowaliśmy kompendium informacji/wiedzy dla każdego Managera Jakości/Pełnomocnika, którego celem jest w syntetycznej formie dostarczyć kluczowe informacje niezbędne do prawidłowego zarzadzania systemami bezpieczeństwa i jakości żywności.
Opracowanie skupia się na urzędowych źródłach instytucji KE, uzupełnione o część poświęconą przypadkom z całego świata na zasadzie case study.
Co znajduje się w raporcie Food Safety Risk (Przykłady zaczerpnięto z Raportu Styczeń 2020)
Część I – Analizy ogólne
W tej części raportu czytelnik znajdzie:
Analizę ogólnych trendów ilości produktów niebezpiecznych w UE, w podziale na okresy miesięczne oraz kraj pochodzenia tych produktów.
Szczegółowy opis problemów z 3 państw o największej liczbie stwierdzonych produktów niebezpiecznych w danym miesiącu. W styczniu 2020 r. były to na przykład: Turcja, Francja i Polska.
Analizę trendów dla 10 najczęściej występujących zagrożeń w danym miesiącu (w tabelach przyjęliśmy zawsze układ alfabetyczny, łatwiejszy dla nawigacji w raporcie).
Na wykresach informacje posortowane są malejąco.
Szczegółowe zestawienie dla Top 3 zagrożeń w rozbiciu na jeszcze bardziej szczegółowe elementy.
Analogiczną analizą danych dla zagrożeń, ale tym razem w odniesieniu do kategorii żywności.
Poszerzoną analizę dla Top 3 kategorii żywności w danym miesiącu, poniżej przykład drugiej ilościowo kategorii – Orzechy i produkty pochodne.
Część II – Analizy szczegółowe
W tej części czytelnik znajdzie syntetyczne tabele w podziale na produkty, a następnie zagorzenia, w których znajdzie już wszystkie szczegółowe dane ze szczegółowym opisem, podaniem niezgodnego limitu, wartością przekroczenia i wiele innych informacji. Poprzez proste kliknięcie trafiamy bezpośrednio do interesujących nas informacji. Na przykład klikając w Drób i produkty drobiowe trafiamy na tabelę z listą wszystkich 22 przypadków.
Podobnie od strony zagrożeń, klikając w wybrane zagrożenie od razu widzimy wszystkie produkty, w których to zagrożenie występowało. Na przykładzie zagrożenia alergeny, wygląda to następująco.
Część III – Ujęcie z perspektywy Polski
Jeśli kogoś interesuje tylko rynek i sytuacja w Polsce, przygotowaliśmy dedykowaną część raportu, w której czytelnik znajdzie informacje o produktach niebezpiecznych pochodzących z Polski, ale również o tych które znalazły się lub mogą się znaleźć na terenie Polski.
I szczegółowo na przykładzie produktów dystrybułowanych w Polsce dodatkowe, syntetyczne tabele.
Część IV – Analizy ryzyka i nowe limity prawne
W tej części raportu każdy Manager i Pełnomocnik ds. Jakości znajdzie wszystkie opublikowane w danym miesiącu przez EFSA analizy ryzyka dla składników lub substancji pomocniczych, lub innych substancji mogących mieć kontakt z żywnością oraz wykaz aktów prawnych wprowadzających nowe urzędowe limity prawne obowiązujące na terenie UE wraz z linkami do źródła. Przykład tabeli – Ocena Ryzyka
Część V – case study
W swojej działalności śledzimy na potrzeby bazy zafałszowań ponad 100 oficjalnych portali rządowych inspekcji i innych uznanych źródeł, i przy tej okazji analizujemy wszystkie zgłoszenia, w tym te dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Co miesiąc wybieramy po kilka najbardziej interesujących lub potencjalnie mogących mieć szeroki wpływ na branżę i szczegółowo opisujemy na zasadzie case study.
Dla Państwa wygody przygotowaliśmy bezpłatny egzemplarz do pobrania tutaj
Apel dotyczący wsparcia misji projektu FoodFakty
Wspólnie Budujmy Kulturę Bezpieczeństwa Żywości w Polsce
Raport Analizy Food Safety Risk to cegiełka wsparcia w celu realizacji misji naszego projektu.
Od początku działania projektu FoodFakty opublikowaliśmy już ponad 3500 artykułów, ponad 100 obszernych raportów, szereg zestawień i innych opracowań. Zdecydowana większość, w tym 99% artykułów dostępnych jest dla czytelników za darmo i taki charakter projektu chcemy zachować.
Jesteśmy dumni, że tysiące firm w Polsce korzysta z rzetelnych i ogólnie dostępnych informacji publikowanych w ramach projektu FoodFakty.
Liczymy na Państwa solidarność w tym bardzo trudnym dla nas okresie, w którym przyjęty model finansowania został niejako zmieciony przez kryzys.
Kup raport, odnieś korzyść i jednocześnie udziel wsparcia projektowi Wspólnej Budowy Kultury Bezpieczeństwa Żywności FoodFakty
Raport Cegiełka wsparcia projektu FoodFakty to tylko 90 PLN
Dla Państwa to drobna kwota, a dla nas ogromne wsparcie.
Zapraszamy również do zakupu pozostałych raportów FoodFakty
Przeczytaj także
Przegląd wybranych przypadków naruszeń bezpieczeństwa żywności skutkujących wybuchem epidemii w ubiegłym roku…
Zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywności. Długotrwałe zmiany temperatury, wilgotności, wzorców opadów i częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych mają już wpływ na...