Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Służby weterynaryjne Kuby poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu produktów mięsnych wieprzowych i mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych nałożonego na Polskę w lutym 2019 r. w reakcji na doniesienia prasowe o nielegalnym uboju bydła leżącego oraz niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie występowania ASF na terytorium Polski. Niezwłocznie po powzięciu informacji o zakazie GIW poinformował stronę kubańską o działaniach polskich służb weterynaryjnych w odniesieniu do ww. kwestii. Możliwość zniesienia ograniczeń eksportowych stanowiła ponadto przedmiot rozmów z przedstawicielami strony kubańskiej w Warszawie w dniu 15 maja 2019 r.
Służby weterynaryjne Kuby wyraziły uznanie dla dobrej kontroli ASF w Polsce i zadowolenie z bezpieczeństwa produktów spożywczych eksportowanych z Polski na tamtejszy rynek. Podkreśliły też zaufanie do gwarancji polskiej Inspekcji Weterynaryjnej dotyczących kontroli eksportowanych produktów.
Obecnie uprawnienia do eksportu na rynek Kuby ww. asortymentu posiadają: jeden zakład wołowy i jeden zakład produkujący konserwy z mięsa wieprzowego.
Źródło: GIW
Przeczytaj także
Zmiany aktualnej ceny kształtowane są kolejno przez zmiany na rynku europejskim, czynniki sezonowe oraz echo afery wołowej.
W pierwszej połowie 2019 r. miały miejsce ogromne zmiany na rynku żywca. Przełom 2018 r. i 2019 r. charakteryzował się rekordowo niską odpowiedzialnością produkcji, podczas gdy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. nastąpił gwałtowny wzrost cen i dochodowości.
Służby weterynaryjne Kuby wprowadziły tymczasowy zakaz eksportu wieprzowiny i wołowiny, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa ASF oraz nielegalnego uboju bydła w Polsce.