Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jedną z ważniejszych decyzji podjętych przez Komisję Codex Alimentarius podczas dorocznego spotkania w Genewie w tym tygodniu było rozpoczęcie prac nad wytycznymi dotyczącymi kontroli E. coli wytwarzającej toksynę Shiga w niektórych produktach spożywczych.
Zakres prac
Prace obejmą E. coli wytwarzającą toksynę Shiga (STEC) w wołowinie, warzywach liściastych, surowym mleku i produkowanym z niego serach oraz kiełkach. Zakończenie projektu może potrwać do pięciu lat.
Komitet Kodeksu ds. Higieny Żywności (CCFH) opracuje wytyczne wspierające zarządzanie ryzykiem STEC w wyznaczonych produktach. CCFH rozpoczął omawianie STEC w żywności w listopadzie 2013 r.
Wytyczne powinny stanowić ramy dla członków UE do ustanowienia środków kontroli odpowiednich do ich sytuacji krajowych, zgodnie z informacjami podanymi przez Komisję. Wytyczne nie ustalą limitów ilościowych dla STEC w żadnym z produktów.
Środki kontrolne dotyczące produkcji pierwotnej, przetwarzania i dystrybucji, walidacji, weryfikacji, monitorowania i przeglądu środków i kryteriów wykrywania laboratoryjnych w celu kontroli STEC w żywności przy użyciu czynników wirulencji (zdolności patogenów do wniknięcia, namnożenia się oraz uszkodzenia tkanek) zostaną uwzględnione w wytycznych.
Kontrola obecności STEC w żywności ma wpływ ekonomiczny zarówno patrząc na zapobieganie chorobom i leczenie, jak i odziaływanie na handel krajowy i międzynarodowy, co może stać się priorytetem w zarządzaniu ryzykiem w krajach, w których nie jest obecnie uważane za problem zdrowia publicznego.
Panel JEMRA
Wspólny panel FAO / WHO JEMRA (ang. Joint Expert Meetings on Microbiological Risk Assessment) opublikował raport na temat STEC w czerwcu 2018 r. Patogeny są istotną przyczyną chorób przenoszonych przez żywność. Zakażenia wywołane przez E. coli są związane z szeregiem chorób u ludzi, począwszy od łagodnych zakażeń z nie krwawiącą biegunką, do krwawej biegunki i zagrażającego życiu powikłaniu zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który jest rodzajem niewydolności nerek.
Główne źródła STEC
Szacuje się, że główne źródła STEC to produkty świeże, wołowina i produkty mleczne. Według JEMRA ponad połowa ognisk na całym świecie nie może być przypisana konkretnemu źródłu.
Grupa FERG
Grupa referencyjna ds. epidemiologii obciążania chorobami przenoszonymi drogą pokarmową (FERG – ang. The Foodborne Disease Burden Epidemiology Reference Group) oszacowała, że STEC przenoszona przez żywność spowodowała 1 milion chorób i ponad 100 zgonów w 2010 roku.
STEC jest jedynym pozostałym zagrożeniem pokarmowym rozważanym przez FERG, dla którego wytyczne zarządzania ryzykiem nie zostały opracowane przez Codex.
Źródło:
http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/news-and-events/news-details/en/c/1201334/
Przeczytaj także
Podczas spotkania w Genewie w zeszłym tygodniu Komisja ds. Codex Alimentaiurs ustaliła podjęcie szeregu prac m.in. nad aflatoksynami w żywności, najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pestycydów oraz handlem elektronicznym.
Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Food Standards Scontland (FSS), obecność bakterii E. coli (STEC), wytwarzającej toksynę Shiga, w żywności gotowej do spożycia jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, niezależnie od szczepu lub kodu genetycznego.
Sekwencjonowanie całego genomu (WGS) polega na ustaleniu kolejności wszystkich nukleotydów w DNA danego organizmu podczas pojedynczej procedury laboratoryjnej. Porównanie sekwencji DNA wyizolowanego patogenu bakteryjnego z materiałem genetycznego z innych próbek zgromadzonych w...
W grudniu ubiegłego roku ukazał się obszerny raport z analizy wieloletnich danych (2008-2013) dotyczących zgłoszeń zachorowań spowodowanych szczepami Salmonella, Escherichia coli O156, Listeria monocytogenes oraz Campylobacter...