Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Norma ISO 22000, od momentu wprowadzenia w 2005 roku, stała się najczęściej wybieranym standardem przez organizacje, które wdrażają rozpoznawalny na arenie międzynarodowej system zarządzania bezpieczeństwem żywności (FSMS). ISO 22000 zostało certyfikowane w sumie w 39 561 obiektach (badania ISO z 2019 roku). Dlaczego zatem, ISO 22000 zostało wiodącą normą w przemyśle, podczas gdy organizacje mogą wybierać spośród wielu innych dostępnych systemów? Po pierwsze, ISO 22000 i wspierające ją Specyfikacje Techniczne (seria ISO 22002) zostały zaprojektowane tak, by można je było wdrożyć dla każdej kategorii żywności i organizacji o dowolnej wielkości. Po drugie, ISO 22000 jest standardem o dobrowolnym konsensusie ISO posiadającym 165 krajowych jednostek normalizacyjnych, które reprezentują ISO w danym kraju.
Normy ISO są opracowywane z wykorzystaniem kluczowych zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Technicznych Barier w Handlu (TBT) w tym przejrzystości, otwartości, bezstronności i konsensusu, skuteczności i stosowności, zgodności i uwzględnienia problemów krajów rozwijających się. To pozwala na to, by wymagania norm ISO były stosowane i akceptowane na całym świecie. I wreszcie, normy ISO dotyczące systemów zarządzania (MSS) są zaprojektowane w taki sposób, by można je było zintegrować. Przede wszystkim organizacja potrzebuje podejścia systemowego do wspierania systemu dotyczącego żywności i wszystkich jego współzależności. Obejmuje to jakość (ISO 9001), bezpieczeństwo i higienę pracy (ISO 45001) z uwzględnieniem środowiska ( rodzina ISO 14000) oraz bioróżnorodności (ISO/TC 331).
Postrzegamy wymagania norm ISO 22000 jako „co” a nowy przewodnik jako „jak”, który jest niezbędnym elementem uzupełniającym normę. Podczas gdy nowy przewodnik ISO jest kierowany do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (SMEs), wierzymy, że będzie on przydatny dla każdej organizacji, która wprowadza, bądź już wprowadziła schemat systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności (FSMS).
E-BOOK - 10 RZECZY, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ Z NOWEGO PRZEWODNIKA ISO 22000
Od redakcji FoodFakty
Z okazji FoodFakty Safety Week przygotowaliśmy dla Państwa niespodzianki w formie bonusów za uczestnictwo oraz wypełnienie ankiety po wydarzeniu, która nie zajmie więcej niż 5 min.
Dzięki uprzejmości i otwartości naszych zaprzyjaźnionych ekspertów Colin Christmas i Nuno F. Soares, przygotowaliśmy polską wersję e-book „10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć z nowego przewodnika ISO22000”
To kilkunastostronicowe opracowanie, w bardzo syntetyczny i ekspercki sposób pokazuje sens nowego podejścia do kluczowych elementów normy.
Zarejestruj się na jednym z wydarzeń FFSW, weź udział w całym wydarzeniu i co ważniejsze, odpowiedz na pytania w naszej ankiecie po wydarzeniu. E-book czeka na jej końcu do pobrania.
Kolejne niespodzianki już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także
Kwiecień 2021 przyniósł 83 nowe akty dotyczące prawa żywnościowego. Czego dotyczyły? Tego dowiesz się z raportu LEX Scan oraz słuchając najnowszego podcastu.
FoodFakty Safety Week to wydarzenie organizowane przez portal FoodFakty w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2021 przypadającego na 7 czerwca. Zostało ono objęte patronatem przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, który odpowiada w Polsce za koordynację współpracy z Komisją Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO - pomysłodawcą obchodów Dnia Bezpieczeństwa Żywności na świecie.
FoodFakty Safety Week Wydarzenie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności FAO WHO
5 dni spotkań eForum, 15 bloków tematycznych, 35 doniesień ekspertów