Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Coraz mniej omega-3
Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w mięsie łososia zmalała w ostatnich latach, jednak naukowcy podejmują działania, by przywrócić ją do poziomów sprzed ponad dziesięciu lat. Badacze ze szkockiego Uniwersytetu w Stirling we współpracy z angielskim instytutem badawczym Rothamsted Research opracowują karmę na bazie roślin GMO, która pomóc ma w zwiększeniu wytwarzania kwasów omega-3 przez łososie hodowane na atlantyckich fermach.
Niewydajne metody
Połowy dzikich łososi zapewniają pewne ilości cennych tłuszczów, jednak zasoby te są ograniczone i nie byłyby w stanie zaspokoić globalnego popytu na omega-3. W związku z tym łososiom hodowlanym podaje się specjalną mieszankę karmy, oleju rybiego i oleju roślinnego. Prowadzone przez Brytyjczyków prace mogą jednak znacząco usprawnić obecnie stosowane metody.
Nowa karma dla łososi
„Nasz wspólny projekt zakłada prowadzenie hodowli łososi na skalę przemysłową, dzięki czemu będziemy mogli zebrać dane, które pozwolą nam ocenić czy nowa karma zapewnia odpowiedni wzrost ryb, wykorzystanie pożywienia i wysoką jakość produktu końcowego”, mówi prof. Douglas Tocher, specjalista z zakresu żywienia ryb z Uniwersytetu w Stirling. „Jest to niezwykle istotne, ponieważ pozytywne rezultaty naszego badania będą dowodem na możliwość uzyskania oleju rybiego bogatego w omega-3 z wykorzystaniem surowców roślinnych w pełnym cyklu produkcyjnym łososia”, dodaje prof. Jonathan Napier z Rothamsted Research.
Olej z lnicznika
W składzie nowej karmy znajdzie się olej wytłaczany z genetycznie zmodyfikowanego lnicznika. Roślina ta zawiera wysokie ilości korzystnych kwasów omega-3 i jest uznawana za ich wydajne źródło w akwakulturze. W czasie trwania badań dr Monica Betancor będzie na bieżąco monitorować zdrowie ryb oraz zbierać dane. „Pobieranie próbek oraz analiza danych są kluczowe dla projektu. Aby ocenić stan łososi będę mierzyć ich masę oraz dynamikę wzrostu, a także porównywać na poziomie tkankowym i molekularnym ryby żywione konwencjonalną karmą oraz naszą mieszanką”, wyjaśnia badaczka.
GMO skutecznym rozwiązaniem?
Naukowcy mają nadzieję, że wyniki eksperymentu potwierdzą skuteczność zaproponowanego przez nich rozwiązania i przyczynią się do rozwiązania problemu zapewnienia hodowlanym rybom źródła omega-3. Prof. Napier od długiego czasu zajmuje się opracowywaniem metod produkcji kwasów tłuszczowych omega-3 z wykorzystaniem surowców roślinnych. „Wyhodowanie roślin zdolnych do produkcji oleju zdatnego do użytku w akwakulturze zajęło dziesięć lat. Organizmy GMO mogą okazać się bardzo pomocne dla przemysłu rybnego, który dzięki nim będzie mógł wciąż się rozwijać, pozostając jednocześnie wydajnym i przyjaznym dla środowiska”, podkreśla naukowiec.
Źródła:
https://www.stir.ac.uk/news/2018/08/new-study-could-revolutionise-salmon-farming/
https://www.newfoodmagazine.com/news/72468/gm-fed-salmon-nutritious/
Przeczytaj także
Obecnie, najważniejszym trendem w światowym spożycia owoców morza, przekładającym się na ich zwiększony popyt, jest odpowiedzialnie pozyskiwanie (sustainability) oraz identyfikalność produktu (traceability). Badanie, w którym wzięło udział ponad 25 000 respondentów z 20 krajów pokazuje, że bezpieczny i zrównoważony rozwój jest przyczyną szybkiego, globalnego wzrostu zakupu owoców morza.
Intrygujące badanie naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji rzuca nowe światło na związek pomiędzy spożyciem ryb a długofalowym zdrowiem neurologicznym. Parwalbumina, białko występujące w dużych...
Astaksantyna jest barwnikiem z grupy karotenoidów, słabo rozpoznanym wśród konsumentów żywności. Jednak należy ona do najważniejszych i najdroższych barwników przemysłowych. Roczna sprzedaż astaksantyny na światowym rynku...