Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przedsiębiorstwa sektora spożywczego, kreując żywność na miarę XXI wieku, powinny zaoferować konsumentom żywność smaczną, zdrową, funkcjonalną, ale przede wszystkim bezpieczną żywność, która spełnia najwyższe normy jakościowe.
Bezpieczeństwo żywności stanowi ogół niezbędnych do spełnienia warunków i działań, które muszą być przedsięwzięte podczas wszystkich etapów procesu produkcji żywności i obrotu handlowego żywnością, w celu zapewnienia zdrowia i życia konsumentów. Bezpieczeństwo żywności stanowiące kluczowy element jej jakości, odnosi się do występowania zagrożeń związanych z żywnością w momencie jej spożycia przez konsumenta. Wystąpienie zagrożeń bezpieczeństwa żywności może mieć miejsce na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Dlatego też przemysł spożywczy realizuje strategię „od pola do stołu”, czyli uwzględnia wszystkie etapy łańcucha żywnościowego, począwszy od produkcji podstawowej i produkcji pasz, aż do momentu sprzedaży lub dostawy żywności do konsumenta. Aby przedsiębiorstwa sektora spożywczego mogły sprostać oczekiwaniom współczesnych konsumentów oraz dostarczać im bezpieczną żywność, niezbędna jest odpowiednio wykształcona i wykwalifikowana kadra, która zidentyfikuje i należycie będzie nadzorować zagrożenia związane z bezpieczeństwem żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom sektora spożywczego Wydział Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzi kierunek studiów Bezpieczeństwo żywności. Jest to kierunek łączący nauki biologiczne, biotechnologiczne, chemiczne oraz techniczne. Koncepcja kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo żywności koncentruje się na przekazaniu kompleksowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu m.in.: chemii żywności, mikrobiologii żywności, podstaw prawa żywnościowego i zarządzania jakością żywności w UE i RP. Studia na tym kierunku dają możliwość poznania nowoczesnej aparatury stosowanej zarówno do produkcji, jak i analizy żywności oraz uczą zasad identyfikacji zagrożeń i oceny bezpieczeństwa żywności. Ponadto studenci zdobywają wiedzę umożliwiającą opracowywanie i kontrolowanie procesów technologicznych, uwzgledniających minimalizowanie zagrożeń w żywności i spełniania przez nią norm jakościowych.
Przed absolwentami kierunku Bezpieczeństwo żywności rozpościerają się szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci tego kierunku są świetnie przygotowani do podjęcia pracy nie tylko w różnych zakładach przemysłu spożywczego, a w szczególności w działach produkcji i zapewnienia jakości żywności, ale także w laboratoriach zajmujących się oceną jakości i bezpieczeństwa żywności, jednostkach certyfikujących żywność, jednostkach urzędowej kontroli żywności czy centrach zarządzania kryzysowego. Ponadto absolwenci kierunku Bezpieczeństwo żywności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach doradczych i audytujących oraz firmach zajmujących się obrotem żywnością w całym łańcuchu żywnościowym.
Przedmioty rekrutacyjne dla kandydatów na studia pierwszego stopnia na kierunek Bezpieczeństwo żywności to jeden do wyboru z: biologii, chemii lub matematyki.
Więcej informacji na temat kierunku Bezpieczeństwo żywności można zdobyć odwiedzając stronę Wydziału Technologii Żywności SGGW: https://wtz.sggw.edu.pl/studia/bezpieczenstwo-zywnosci/
Przeczytaj także
Stowarzyszenie Natureef wydało poradnik, który dostarcza firmom, inżynierom i konsumentom oparte o najnowsze badania naukowe informacje o tym, jak ograniczyć psucie się świeżych produktów spożywczych. To niezwykle cenna wiedza, biorąc pod uwagę, że w skali Europy marnowanych jest ok. 45 proc. owoców i warzyw, co generuje ogromny ślad środowiskowy i miliony ton odpadów rocznie.
Prowadzony w języku angielskim nowy kierunek studiów - Food Science: Technology and Nutrition na Wydziale Technologii Żywności oraz Wydziale Żywienia Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie łączy wiedzę z zakresu przetwórstwa żywności oraz żywienia człowieka.
Przemysł spożywczy należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się branż gospodarki światowej. Szacuje się, że każdego roku na rynek wprowadzane jest ponad 30 000 nowych produktów spożywczych. Wprowadzanie nowego produktu spożywczego na rynek jest procesem niezwykle skomplikowanym i wymagającym zaangażowania specjalistów z wielu obszarów. Jak pokazują badania, tylko ok. 5-10% nowych produktów znajdzie swoje stałe miejsce na rynku.