Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alergia na mleko krowie, szczególnie na niektóre białka mleka to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych u dzieci. Chociaż większość dzieci z tego wyrasta, dla niektórych unikanie wszelkich pokarmów zawierających mleko staje się wyzwaniem na całe życie, zwłaszcza gdy reakcje alergiczne są poważne i obejmują wstrząs anafilaktyczny.
Naukowcy odkryli, że alergia na mleko łagodzi immunoterapia doustna
Naukowcy odkryli, że alergia na mleko łagodzi immunoterapia doustna – metoda leczenia, podczas której pacjenci celowo piją małe ilości mleka. Niestety, chociaż reakcje alergiczne są kontrolowane w trakcie leczenia, w większości przypadków tolerancja zanika wkrótce po zakończeniu leczenia.
Japońscy naukowcy odkryli związek między bakteriami jelitowymi a sukcesem doustnej immunoterapii alergii na mleko. Badanie opublikowane w czasopiśmie Allergology International wykazało, że Bifidobacterium – rodzaj pożytecznych bakterii występujących w jelitach – wiąże się z większą szansą na skuteczne leczenie. Odkrycie może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych immunoterapii doustnych, być może poprzez połączenie ich z suplementami probiotycznymi.
Wiadomo, że bakterie jelitowe mogą pomóc w zmniejszeniu reakcji alergicznych na niektóre pokarmy, niewiele jednak wiadomo na temat związku między tymi bakteriami a doustną immunoterapią alergii na mleko. Dlatego zespół japońskich naukowców zbadał 32 dzieci z alergią na mleko krowie.
Naukowcy skupili się w swoich analizach na zmianach immunologicznych i bakteryjnych podczas leczenia oraz na związku między bakteriami jelitowymi a skutecznym leczeniem, które zdefiniowano jako wykazanie tolerancji na mleko utrzymującej się poza okresem leczenia poprzez przejście prowokacji pokarmowej. Odkryli, że podczas leczenia poprawiły się markery immunologiczne alergii na mleko krowie, a bakterie w jelitach uległy zmianie. Niemniej jednak po dwóch tygodniach unikania mleka tylko siedmioro z 28 dzieci przeszło wyzwanie żywieniowe, mimo że pod koniec leczenia mogły bezpiecznie pić mleko.
Aby zrozumieć, dlaczego leczenie zadziałało w przypadku siedmiorga dzieci, zespół poszukał czynników klinicznych i typów bakterii jelitowych, które powiązali ze skutecznym leczeniem. Spośród czynników klinicznych niepowodzenie leczenia było bardziej prawdopodobne u dzieci leczonych z powodu egzemy lub astmy oraz u dzieci, które początkowo miały wyższy poziom przeciwciał przeciwko białkom mleka. Wśród bakterii jelitowych obecność Bifidobacterium, rodzaju pożytecznych bakterii z rodziny Bifidobacteriaceae, wiązała się z większą szansą na skuteczne leczenie. W rzeczywistości tylko u dzieci, które pomyślnie przeszły ostatnią próbę pokarmową, wykazano tendencję wzrostową liczby tych bakterii w trakcie leczenia. Badacze rozważają możliwości ulepszenia immunoterapii doustnej i twierdzą, że to dobra wiadomość, ponieważ choć dwa pierwsze czynniki trudno zmienić, to rodzaj bakterii w jelitach nie jest ustalony.
Co ustalili naukowcy?
Dzięki temu badaniu zidentyfikowano czynniki środowiskowe jelit, które pomagają ustalić tolerancję immunologiczną na alergię na mleko krowie poprzez immunoterapię doustną. Kolejnym krokiem jest zbadanie mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska i opracowanie sposobów poprawy skuteczności immunoterapii doustnej, takich jak dodatek suplementów probiotycznych.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1323893023001053
Przeczytaj także
Zmiana dotyczy załącznika rozporządzenia 1169/2011, który stanowi wykaz substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji
Nie ma prawnej definicji żywności wegańskiej lub roślinnej, co przenosi odpowiedzialność na przedsiębiorstwa spożywcze.
Jak unikać alergii pokarmowych bazując na dokładnym czytaniu etykiet? Sprawdzone rady Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności staną się podręczną listą alergików (których liczba z roku na rok niestety rośnie).