Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Choroba guzowatej skóry bydła – wysoka efektywność wdrożonego programu szczepień

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Jak potwierdza EFSA wdrożenie programu masowych szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła (LSD) pozwoliło zmniejszyć liczbę ognisk tej choroby w rejonie bałkańskim o 95%. Ilość ognisk choroby guzowatej skóry bydła na tym terytorium spadła z 7483 przypadków w 2016 roku do 385 przypadków w 2017 roku. Zebrane dane potwierdzają, że zalecane przez EFSA w 2016 roku szczepienie bydła przyniosło oczekiwane rezultaty i jest ono najskuteczniejszym sposobem na opanowanie choroby.

Raport

W raporcie, opublikowanym w lutym bieżącego roku, EFSA aktualizuje informacje, dotyczące występowania choroby guzowatej skóry bydła oraz skuteczności szczepień. Raport zawiera również analizę czynników ryzyka, związanych z rozprzestrzenianiem się choroby w Europie południowo-wschodniej. Dokument został sporządzony w oparciu o dane zebrane przez kraje, w których wystąpiła choroba guzowatej skóry bydła oraz przez państwa, które są zagrożone jej rozprzestrzenianiem.

W 2017 roku zdecydowana większość ognisk choroby – 379, wystąpiła na terytorium Albanii, gdzie program szczepień nie został jeszcze zakończony. Pozostałe, pojedyncze przypadki zidentyfikowano w Grecji i na terenie byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.

Ostrzeżenie

Mimo, iż efektywność szczepień jest wysoka, a ilość ognisk choroby guzowatej skóry bydła, porównując do danych z 2016 roku, zdecydowanie się zmniejszyła, Alessandro Broglia, lekarz weterynarii z EFSA ostrzega: „Nawet jeśli ilość ognisk choroby uległa znaczącej redukcji, choroba nie została jeszcze całkowicie wyeliminowana z naszego regionu i należy utrzymać czujność, by nie dopuścić do jej niekontrolowanego rozprzestrzeniania się”.

Jak twierdzą eksperci z EFSA jednym z czynników, który odpowiada za rozprzestrzenianie się choroby guzowatej skóry bydła, jest wzrost liczby owadów, spowodowany utrzymującymi się wysokimi temperaturami. Owady przenoszą chorobę, ich zwiększona ilość wpływa na wzrost ryzyka jej rozprzestrzeniania się.

Analizując, zebrane na potrzeby stworzenia raportu, dane eksperci stwierdzili również, iż w Grecji ryzyko zachorowania jest sześciokrotnie większe wśród zwierząt hodowlanych, które mają dostęp do przestrzeni zewnętrznych, niż w grupie zwierząt trzymanych przez cały czas w pomieszczeniach. Spostrzeżenie to potwierdza, iż zwiększona ilość owadów, na których obecność narażone są zwierzęta wychodzące na zewnątrz ma bezpośredni wpływ na występowanie choroby guzowatej skóry bydła.

Źródło:

https://www.efsa.europa.eu/fr/press/news/180219 Dermatose nodulaire contagieuse : la vaccination entraîne une diminution des foyers épidémiques

Autor: Aleksandra Zawadzka

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn