Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dane z 10 krajów
Diety mieszkańców krajów rozwiniętych charakteryzują się dużym urozmaiceniem, jednak w państwach tych wciąż nie przykłada się należytej wagi do bioróżnorodności upraw. Takie wnioski płyną z nowego raportu opublikowanego przez Bioversity International, agencję badawczą z siedzibą w Rzymie, która przeanalizowała dane pochodzące z 10 krajów pod kątem dbania o zróżnicowanie biologiczne w rolnictwie w celu poprawy sposobu żywienia, sytuacji na rynku rolnym i zapewnienia przyjaznych dla środowiska systemów produkcji żywności.
Konsekwencje małej bioróżnorodności
„Istnieją dowody wskazujące, że kraje o mniejszej bioróżnorodności upraw mogą mieć większe trudności w radzeniu sobie z konsekwencjami ograniczeń produkcji rolnej, zmianami klimatu, niedożywieniem, plagami i chorobami”, podkreśla dyrektor generalny Bioversity, Juan Lucas Restrepo. Według raportu najwyższym indeksem mogą pochwalić się Włochy, Peru i Australia, podczas gdy największego progresu w zrównoważonym gospodarowaniu zasobami dokonały Indie, Kenia i RPA.
USA i Australia w tyle
Według Bioversity sposób żywienia mieszkańców krajów rozwiniętych cechuje się wyższą jakością ogólną, większą różnorodnością spożywanych owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i nasion, a także większym udziałem energii pochodzącej z żywności z mniej powszechnych upraw. Jak mówi Restrepo, USA oraz Australia charakteryzują się „rozwiniętą tradycją agrarną”, obejmującą banki nasion i ochronę gatunków uprawnych, jednak biorąc pod uwagę rozwój zrównoważonego rolnictwa, „pozostają one w tyle”. Dyrektor generalny Bioversity wyjaśnia, że wynika to z dominacji monokultur i niskiej bioróżnorodności, którą kompensuje urozmaicona oferta produktów importowanych.
Postęp krajów rozwijających się
Natomiast państwa rozwijające się, jak Etiopia, Kenia czy Indie, dokonały większych postępów w zakresie wykorzystywania bioróżnorodności w celu poprawy jakości sposobu żywienia, mimo że wypadają one gorzej pod względem aktualnej sytuacji rynkowej oraz urozmaicenia przeciętnej diety.
Rozszerzenie indeksu
Restrepo ma nadzieję, że opracowany przez Bioveristy indeks uda się rozszerzyć o kolejne kraje, a także opracować wstępny protokół oceny ich działań przeznaczony dla przedsiębiorstw związanych z sektorem rolno-spożywczym, których „decyzje mają kluczowy wpływ na poprawę lub pogorszenie się sytuacji w poszczególnych państwach”. Według raportu na całym świecie uprawia się ponad 6 000 gatunków roślin przeznaczonych na żywność dla ludzi, z czego zaledwie 9 stanowi aż 66% całkowitej produkcji rolnej.
Źródła:
Przeczytaj także
Według najnowszego raportu „Badanie żywności i zdrowia 2019” Międzynarodowej Rady Informacji o Żywności (ang. International Food Information Council, IFIC) koncepcje takie jak zrównoważona produkcja coraz bardziej przenikają do...
Według agencji ONZ, coraz większa globalizacja łańcucha dostaw żywności oznacza, że ludzie na całym świecie są bardziej narażeni na różne zagrożenia.
Każdego roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych trafia do naszych oceanów - oznacza to, że co minutę do naszych zasobów wodnych wyładowywana jest jedna śmieciarka wypełniona tworzymai sztucznymi. Co najmniej 80 procent śmieci znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne - ilość ta ma zostać zmniejszona w ciągu najbliższych kilku lat dzięki przegłosowaniu...