Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według ostatniego raportu Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), żywność spożywana w Unii Europejskiej nie zawiera pozostałości pestycydów lub ich ilość nie przekracza wyznaczonych limitów. Dane wskazują, że poziom pozostałości pestycydów w ponad 97% próbek zebranych w 2015 r. na terenie całej UE, mieści się w ustalonych normach, a w 53% próbek nie stwierdzono mierzalnej zawartości pozostałości tych związków. Wyniki te są porównywalne z wynikami z 2014 r.
W 2015 r. kraje sprawozdawcze przeanalizowały 84 341 próbek, pod względem obecności 774 pestycydów. Większość próbek (69,3%) pochodziła z państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii, natomiast 25,8% stanowiły próbki importowane z krajów trzecich. Ilość próbek, w których dopuszczalne limity zostały przekroczone, wynosiła 5,6%, co stanowi o 0,9% mniej w porównaniu do roku 2014. W przypadku produktów z UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA), limity zostały przekroczone w 1,7% próbek, co stanowi nieznaczny wzrost w stosunku do roku ubiegłego (1,6%).
Spośród próbek żywności dla dzieci i niemowląt, 96,5% nie zawierało pozostałości pestycydów lub ich ilość mieściła się w wyznaczonych limitach. W przypadku żywności ekologicznej, było to 99,3% próbek.
W ramach rocznego raportu, EFSA przeanalizowała wyniki Unijnego Skoordynowanego Programu Kontroli (EUCP), w ramach którego kraje sprawozdawcze analizują próbki z takich samych grup artykułów spożywczych. W 2015 r. były to następujące produkty: oberżyny, banany, brokuły, oliwa z oliwek „virgin”, sok pomarańczowy, groszek, słodka papryka, winogrona, pszenica, masło i jaja. Największą ilość próbek przekraczających limity, stwierdzono wśród próbek brokułów (3,4%) i winogron (1,7%). W przypadku oliwy z oliwek, soku pomarańczowego i jaj kurzych, stwierdzono jedynie rzadkie przypadki przekroczenia limitów, natomiast w przypadku masła, nie stwierdzono ich w ogóle.
EFSA przeprowadziła ponadto ocenę ryzyka narażenia na pozostałości pestycydów, opartą o wyniki EUCP. Zarówno w przypadku krótkotrwałej, jak i chronicznej ekspozycji, stwierdzono, że ryzyko narażenia dla konsumentów jest niskie.
Źródła:
European Food Safety Authority, EFSA finds pesticide residues in food remains low
Przeczytaj także
Jak wynika z przeprowadzonych badań, których wyniki zostały opublikowane w lutym 2017 roku w Nature Plants, znaczne ograniczenie ilości stosowanych w uprawach pestycydów jest możliwe bez zmniejszenia wydajności...
Glifosat jest składnikiem aktywnym większości pestycydów. Jest dozwolony do stosowania w UE, jednak wraz ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia pozwolenia, pojawiła się dyskusja na temat słuszności jego stosowania.