Wpłaty na Fundusz będą naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, a do ich uiszczania zostały zobowiązane podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych.
Podstawa prawna
Ustanowiono Fundusz Ochrony Rolnictwa, którym jest wyodrębniony rachunek bankowy. Rachunkiem tym dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a środki finansowe Funduszu nie są środkami publicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Fundusz został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Treść regulacji
Wpłaty na Fundusz są naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wartość produktów rolnych bez podatku od towarów i usług nabytych od producenta rolnego jest ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych. Wpłaty są dokonywane przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych. Do wpłat na Fundusz są obowiązane podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług (w rozumieniu odpowiednich przepisów). Podmioty skupujące bez wezwania mają naliczać i dokonywać wpłat na Fundusz za okresy kwartalne w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.
Źródła finansowania Funduszu
Zgodnie z art. 8 ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, jego dochodami są:
„1) wpłaty na Fundusz dokonywane przez podmioty skupujące;
2) odsetki od środków lokowanych zgodnie z art. 2 ust. 3;
3) środki finansowe odzyskane przez Krajowy Ośrodek w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat, o których mowa w art. 10 ust. 1.”.
Sankcje
Przepisy ustawy przewidują również katalog kar za niedopełnienie obowiązków nałożonych na przedsiębiorców. Kara pieniężna w wysokości 60 zł za każdy dzień opóźnienia, lecz nie więcej niż 10 000 zł, może być nałożona w sytuacji:
1) nieprzekazania kwartalnej deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz w terminie określonym w art. 5 ust. 1,
2) nieprzekazania w terminie wykazów, o których mowa w art. 11 ust. 1 lub 2,
3) niepoinformowania w terminie producentów rolnych ujętych w wykazach, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 2, o przekazaniu tych wykazów.
Kary nakłada w drodze decyzji administracyjnej, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r., jednakże wpłaty na Fundusz będą naliczane od dnia 1 stycznia 2024 r.
Pełen tekst ustawy dostępny jest pod adresem:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000113001.pdf