Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost zapasów produktów mleczarskich
Pod koniec marca na kolejnym spotkaniu Obserwatorium Rynku Mleka EDA przedstawiła najnowsze szacunki zapasów produktów mleczarskich w Unii Europejskiej. Ocena poziomów zapasów w UE oparta jest na podejściu rezydualnym (produkcja UE + przywóz UE – zużycie wewnętrzne UE – wywóz UE) i pokazuje, że zapasy OMP są wyższe niż rok temu, jednak poziom ten – ok. 120 tys. t, z uwagi na większą produkcję wciąż uważany jest za normalny. Zapasy masła były bardzo niskie w I kwartale 2022 r., po wzrośnie w okresie wiosennym i letnim, spadły i ustabilizowały się na poziomie 150 000 t. Od lata 2022 r. zapasy sera spadły o 50 000 t do niskiego poziomu (około 250 000 t), ale dostępność niektórych serów wzrosła ze względu na mniejszy popyt. Jak zaznacza EDA popyt wewnętrzny w UE na sery jest silny, jednak konsumenci kupują tańsze zamienniki. W Polsce, na koniec 2022 r., oceniane przez GUS zapasy masła wyniosły 7,5 tys. t i były o 36% wyższe niż przed rokiem. Zapasy mleka w proszku wyniosły 18,0 tys. t (wzrost r/r o 58%) a serów dojrzewających 12,7 (o 3,1% więcej r/r). Mimo wzrostu w pierwszych miesiącach br., dostawy mleka w UE w całym 2023 r. zmniejszą się. W styczniu 2023 r. dostawy mleka do mleczarni w UE były o 1,6% wyższe niż w analogicznym okresie 2022 r. co oznaczało kontynuację wzrostów produkcji mleka we Wspólnocie obserwowaną w ostatnim kwartale 2022 r. W najnowszej prognozie Komisja Europejska przewiduje, że mimo wzrostów w skali roku w pierwszych miesiącach br. w całym 2023 r. podaż mleka dla sektora mleczarskiego obniży się o 0,2%. Przewiduje się, że obniżki cen mleka w skupie mogą doprowadzić do większej skali ubojów i pogłowie krów mlecznych może obniżyć się o 1%. Spadek pogłowia będzie w pewien sposób rekompensowany spodziewamy wzrostem wydajności krów – przeciętnie o 0,8%.
Mimo wzrostu w pierwszych miesiącach br., dostawy mleka w UE w całym 2023 r. zmniejszą się
W styczniu 2023 r. dostawy mleka do mleczarni w UE były o 1,6% wyższe niż w analogicznym okresie 2022 r. co oznaczało kontynuację wzrostów produkcji mleka we Wspólnocie obserwowaną w ostatnim kwartale 2022 r. W najnowszej prognozie Komisja Europejska przewiduje, że mimo wzrostów w skali roku w pierwszych miesiącach br. w całym 2023 r. podaż mleka dla sektora mleczarskiego obniży się o 0,2%. Przewiduje się, że obniżki cen mleka w skupie mogą doprowadzić do większej skali ubojów i pogłowie krów mlecznych może obniżyć się o 1%. Spadek pogłowia będzie w pewien sposób rekompensowany spodziewamy wzrostem wydajności krów – przeciętnie o 0,8%.
DFA z 27% wzrostem przychodów
W 2022 r. przychody netto Dairy Farmers of America, największej spółdzielni mleczarskiej w Stanach Zjednoczonych zwiększyły się o blisko 27% do 24,5 mld USD. Wzrost ten jest wynikiem wyższych cen produktów mleczarskich na rynku wewnętrznym i rynkach światowych. Zysk netto wyniósł blisko 108 mln USD, a średnia cena za mleko wypłacana członkom DFA wynosiła 25,53 USD za sto kilogramów w porównaniu do 18,37 USD w 2021 roku, tj. o 39% więcej. W 2022 roku DFA skupiło 65,4 miliarda funtów mleka co stanowi około 29% całkowitej produkcji mleka w Stanach Zjednoczonych. Właściciele i pracownicy DFA kontynuowali zobowiązanie spółdzielni do kontynuowania działań na rzecz środowiska, społeczeństwa i zarządzania poprzez inicjatywy zrównoważonego rozwoju w gospodarstwach. Jesienią 2022 roku DFA została również wybrana do otrzymania grantu Climate-Smart Commodities od Departamentu Rolnictwa USA w celu realizacji projektów pilotażowych mających na celu redukcję emisji metanu i zwiększenie sekwestracji węgla w glebie na amerykańskich farmach mlecznych, a także opracowanie i wprowadzenie na rynek produktów mlecznych przyjaznych dla klimatu.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Urzędowy lekarz weterynarii przede wszystkim zajmuje się badaniem mięsa zwierząt rzeźnych. Zgodnie z unijnym prawem żywnościowym, decyzję o uznaniu przydatności do spożycia mięsa i innych surowców odzwierzęcych mogą wydawać jedynie urzędowi lekarze weterynarii.
Niska podaż mleka może łagodzić ewentualne konsekwencji spadku popytu na produkty mleczarskie związane z wzrostem kosztów życia konsumentów.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów mlecznych i znakowania wyrobów mlekopodobnych. Objęto nią 144 podmioty (70 producentów i 74 sklepy).