Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ostatnich latach Polacy na jedzenie zamawiane ‘na wynos’ wydają więcej. Jednocześnie rośnie liczba osób, które regularnie stołują się poza domem. Jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe restauracje i bary, a kanapki świetnie sprzedają się w biurach.
Pizza czy hamburger?
Jak wskazuje realizowany przez instytut badawczy Ipsos Polska cykliczny sondaż „Food Trends. Trendy w Zwyczajach Żywieniowych Polaków”, wśród zamawianych dań nadal króluje pizza, ale jest ona powoli wypierana przez kebaby i dania kuchni azjatyckiej. Często także sięgamy do naszej rodzimej kuchni. Potwierdzają to menu serwowane przez portale służące do zamawiania jedzenia.
A co z restauracjami?
Jak donosi GUS, rynek gastronomiczny w Polsce ma się dobrze. Ogólna liczba punktów gastronomicznych wzrosła – w szczególności dotyczy to klasycznych restauracji. Okazją do tego by pójść do restauracji jest najczęściej spotkanie ze znajomymi, sprawienie sobie przyjemności lub uczczenie czegoś. Coraz częściej także spotykamy się z sytuacją, w której różne rodzinne uroczystości, które kiedyś organizowaliśmy w domach przenoszą się do innych lokali. Za przykład służą przyjęcia z okazji chrzcin, urodzin czy komunii.
Odwrót od posiłków przygotowywanych w domu?
Piewcy domowego ogniska mogą jednak spać spokojnie. Nie mamy do czynienia z całkowitym odwrotem od posiłków przygotowywanych w domu. Stosunek Polaków do przygotowywania jedzenia jest spolaryzowany: połowa Polaków twierdzi, że bardzo lubi gotować, a połowa twierdzi, że za gotowaniem nie przepada.
Mimo to, w większości polskich domów prawie codziennie podaje się domowe obiady. Tak deklaruje tak 79% Polaków. Jednocześnie obserwujemy zalew telewizyjnych programów kulinarnych, a występujący w nich kucharze zaczęli być traktowani jak celebryci.
Trend, który obserwujemy polega na tym, że teraz częściej zaczynamy pichcić wówczas, gdy mamy na to ochotę i mamy na to czas. Gotowanie w domu jest fajne jeśli nie jest to codziennym obowiązkiem, ale przyjemnością, którą od czasu do czasu sobie fundujemy.
Przeczytaj także
Amerykańscy naukowcy są dość blisko opracowania dodatku żywieniowego, który będzie zmieniał wartość kaloryczną każdego pokarmu na ujemną. Wystarczy, w procesie produkcji, dodać ów składnik do kiełbasy, czekolady...
Dostarczają energii, pobudzają do działania, są źródłem przyjemności – nic dziwnego, że lubimy przekąski. Według sondażu zrealizowanego przez Ipsos Polska „Food Trends/Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, aż 2/3 Polaków...
Wystarczy jedna wizyta w hipermarkecie w Warszawie, by nabrać przekonania, że Polacy polubili kuchnię międzynarodową na tyle, że potrzebują do gotowania w domu trawy cytrynowej we wszystkich możliwych stanach...