Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Kampania Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ na rzecz zapobiegania marnotrawieniu żywności - #saveinvisiblefood

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Kryzys spowodowany COVID-19 zaburzył równowagę w systemie żywnościowym, najdotkliwiej uderzając w najsłabszych.

Według zebranych w raporcie Food Outlook danych, kryzys miał wpływ na ograniczenie kanałów zbytu, przepełnienie podaży z powodu zmniejszonego popytu w ograniczonym sektorze hotelarskim, restauracyjnym, gastronomicznym i żywienia zbiorowego, zamykanie rynków świeżej żywności oraz zmniejszoną ilość zamówień w sektorze świeżej żywności.

W przypadku świeżej żywności sytuacja opisana w raporcie jest szczególnie zła, na przykład na rynku mango lub awokado. Obecnie w samej Europie 1000 pojemników pełnych awokado znajduje się w nadmiernych zapasach. Nie tylko ponad 1 mln kg awokado zostanie wyrzucone w ciągu najbliższych tygodni, ale ponad 2000 rolników nie otrzyma zapłaty. A to tylko jeden z przykładów systemu żywnościowego, który nie przeszedł testu warunków skrajnych i doprowadził do nadmiernych zapasów, niedopasowania podaży i popytu, nadprodukcji i nadwyżek. Kryzys żywnościowy staje się kryzysem społecznym o ogromnych kosztach, szczególnie dla osób najbardziej podatnych na zagrożenia - rolników, osób pomagających w zbiorach, handlowców i firm pakujących.

Europejska Komisja Gospodarcza ONZ, organizacja promująca paneuropejską integrację gospodarczą, a także działająca od kilu lat na rzecz szerzenia świadomości i zapobiegania marnotrawieniu żywności, postanowiła rozpocząć kampanię, której celem jest zwiększenie świadomości na temat marnowania żywności oraz zachęcenie do redystrybucji i ponownego wykorzystywania produktów. Opis kampanii dostępny jest na stronie organizacji.

Poprzez tę kampanię, organizacja chce zainspirować do działania wszystkich nas – od rządów, rolników, handlowców, eksporterów i importerów i sprzedawców detalicznych, kończąc na każdym konsumencie.

Zachęcamy również Państwa do przyłączenia się do akcji poprzez rozpowszechnianie wiedzy, dzielenie się informacjami na temat podejmowanych działań oraz używanie hashtagu: #saveinvisiblefood na platformach mediów społecznościowych.

Mamy nadzieję, że zjednoczone wysiłki będą prowadzić do bardziej zrównoważonego i przejrzystego systemu żywnościowego, mniejszych strat i marnotrawstwa żywności, a także większej świadomości na temat bezpieczeństwa żywnościowego.

 

Źródło: IJHARS

Wybierz obszar: Inspekcje Państwowe

Autor: IJHARS

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn