Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ostatnie tygodnie w Europie Zachodniej nie były korzystne dla producentów zbóż. Prognozy zbiorów w UE wciąż są jednak wyższe niż w ubiegłym roku. Spadki europejskich cen w przyszłym sezonie mogą być mniej znaczące niż wcześniej oczekiwano – to z kolei może wspierać eksport ziarna z Polski w 2021 roku.
Pierwsze tygodnie wiosny niekorzystne dla producentów zbóż w Europie Zachodniej
Z wyjątkiem suszy na przełomie lata i jesieni, pogoda w głównych regionach uprawnych Europy była w bieżącym sezonie korzystna. Koniec marca i kwiecień były jednak czasem przymrozków i niedoboru opadów – w ich skutek szczególnie ucierpiały uprawy jęczmienia jarego we wschodniej Francji i południowych Niemczech.
Prognozy tegorocznych zbiorów w UE wciąż są jednak wyższe niż wyniki odnotowane w ubiegłym roku. W prognozie z połowy kwietnia Strategie Grains utrzymało wielkość produkcji pszenicy miękkiej w UE-27 (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii) w sezonie 2021/22 na poziomie 129,6 mln ton (wobec 119,4 mln ton osiągniętych w bieżącym sezonie).
Ceny w przyszłym sezonie – niższe niż obecnie, ale spadek nie będzie znaczący?
Napływ ziarna z tegorocznych zbiorów powinien doprowadzić do spadków europejskich cen zbóż. Obniżki cen mogą być jednak mniej znaczące niż te, których rynki spodziewały się jeszcze miesiąc temu. Podczas gdy ostatnie notowania pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF w najbliższym kontrakcie wskazują na poziom ok. 220-230 EUR/t, kontrakty z dostawą w przyszłym sezonie kształtują się na poziomie ok. 210 EUR/t. Tymczasem jeszcze w drugiej połowie marca cena kontraktu wrześniowego i grudniowego wynosiła ok. 195-200 EUR/t.
Ceny zbóż w polskich skupach kształtowały się w połowie kwietnia na poziomie ok. 850-900 PLN/t dla pszenicy i 900-950 PLN/t kukurydzy, 750-850 PLN/t dla jęczmienia i ok. 700-750 PLN/t dla żyta. Wzrost notowań kontraktów terminowych na MATIF-ie może oznaczać, że ceny zbóż w Polsce, obecnie najwyższe od ośmiu lat, nie wrócą w przyszłym sezonie do wieloletniej średniej, a ceny mogą obniżyć się o 50-100 PLN/t.
Eksport ziarna z Polski – nowy rekord wolumenu w 2020 r., wysokie prognozy na bieżący rok
Rok 2020 przyniósł najwyższe w historii wielkości eksportu polskiego ziarna, przekraczając według danych Eurostatu 9 mln ton. Dla porównania, wcześniej rekordowy roczny eksport wynosił 6,5 mln ton (w 2016 r.) – dotychczasowy rekord został więc w minionym roku poprawiony o prawie 40%. Eksport w ubiegłym roku był wyższy niż suma eksportu w latach 2018-19, gdy eksportowaliśmy z Polski odpowiednio 4,2 i 4,3 mln ton zbóż.
W bieżącym roku (szczególnie w drugiej połowie roku) eksport ponownie może być bardzo wysoki, na co wpływ ma dobry stan zasiewów zbóż w większej części kraju, w związku z korzystnymi warunkami pogodowymi w ostatnich miesiącach. Według marcowej prognozy Sparksa, zbiory zbóż ogółem w sezonie 2021/22 wyniosą 33.0 mln t (wobec rekordowych 33.4 mln t rok wcześniej). Eksport ziarna z Polski będzie również wspierany przez wysokie ceny międzynarodowe oraz ograniczenia eksportowe ze strony dwóch największych producentów zbóż w Europie – Rosji i Ukrainy.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Fabryka Pringles w Kutnie, reprezentująca amerykański koncern spożywczy Kellogg, zakończyła rozbudowę, o czwartą linię produkcyjną. Rekordowy projekt jest spektakularnym osiągnięciem fabryki popularnych przekąsek Pringles w Polsce.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresował się żywnością bezglutenową i sfinansował badania składu produktów oznaczonych jako bezglutenowe bądź niezawierających informacji o obecności tego alergenu w składzie. Pomimo, że od 1 lipca 2020 r. kontrolą żywności w całości zajmuje się Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, UOKiK zdecydował się wesprzeć projekt mający na celu pomoc osobom o specjalnych potrzebach żywieniowych.
Ceny rzepaku w Polsce i w Europie jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Obecna sytuacja, to wynik niskiej podaży nasion rzepaku w Europie oraz rosnących cen roślin oleistych na świecie, podążających w ślad za wysokimi cenami ropy naftowej. Jak będą zachowywać się notowania rzepaku w najbliższych miesiącach?