Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja opublikowała najnowsze miesięczne sprawozdanie dotyczące handlu rolno-spożywczego, z którego wynika, że w 2022 r. unijny handel rolno-spożywczy wyniósł 401,5 mld euro, a dodatnie saldo handlowe wyniosło 58 mld euro. Pomimo wzrostu cen światowych, wielkość handlu produktami rolno-spożywczymi nie zmniejszyła się, a nawet wzrosła. UE pozostaje wiodącym światowym sprzedawcą produktów rolno-spożywczych, słynącym z ich jakości i konkurencyjności. Rozbudowana sieć stosunków i umów handlowych UE pozwoliła jej na dywersyfikację partnerów handlowych w celu przezwyciężenia trudności, na jakie w ciągu roku napotkała inwazja Rosji na Ukrainę.
W 2022 r. eksport rolno-spożywczy UE osiągnął wartość 229,8 mld euro, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z 2021 r. Zboża, przetwory zbożowe i produkty młynarskie odpowiadały za największy wzrost całkowitego eksportu UE. Produkty te stanowiły odpowiednio 7% i 10% eksportu UE. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem do zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, UE zwiększyła eksport pszenicy do gospodarek rozwijających się. Najważniejszymi miejscami przeznaczenia były Algieria (4,9 mln ton), Maroko (4,1 mln ton), Egipt (2,9 mln ton) i Nigeria (2,5 mln ton).
W 2022 r. import z UE wzrósł o 32% w porównaniu z 2021 r. pod względem wartości. 172 mld zł w imporcie. Wynika to w dużej mierze z wyższych cen światowych, zwłaszcza nasion oleistych i kawy. Wzrostowi cen światowych towarzyszyło rosnące zapotrzebowanie na import słonecznika i soi z powodu letniej suszy w 2022 r. Dotyczyło to również importu kukurydzy w celu skompensowania spadku produkcji krajowej w UE. Brazylia pozostała największym źródłem importu dla UE (12%), a Wielka Brytania była drugim co do wielkości (9%). W 2022 roku Ukraina zastąpiła USA jako trzecie największe źródło importu rolno-spożywczego UE.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja zatwierdziła nowe produkty: "Olio Campania" z Włoch oraz "Slavonska kobasica" z Chorwacji, "Kangra tea" z Indii i "Komiški rogač" z Chorwacji, "Plăcintă dobrogeană" z Rumunii jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz "Aceite de Madrid" z Hiszpanii jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)
Komisja przyjęła wniosek dotyczący dobrowolnego cyfrowego oznakowania produktów nawozowych w UE.
W dniach 10, 11 i 12 lutego Komisja zorganizowała w Brukseli sesję zamykającą pierwszy europejski panel obywatelski, podczas którego obywatele mogli wyrazić swoją opinię na temat zintensyfikowania działań na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności w UE. J