Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Niski popyt importowy na polską pszenicę

Kategoria: Biznes Fakty

Duża konkurencja na rynku

Duża konkurencja ze strony Rosji, ale też Francji, powoduje, że w bieżącym sezonie eksport pszenicy z Polski jest niewielki. Jak wynika z analizy najnowszych danych Ministerstwa Finansów (za: Sparks Polska) w okresie od lipca 2017 r. do marca 2018 r. za granicę sprzedano 1317 tys. t polskiej pszenicy, czyli o 2191 tys. t  (62%) mniej niż porównywalnym okresie w sezonie 2016/17. W tym samym czasie wywóz za pośrednictwem portów morskich zmniejszył się w jeszcze większym stopniu (o 69%) i wyniósł zaledwie 939 tys. t. Jest to przede wszystkim efekt zmniejszonych wysyłek do krajów pozaunijnych.

Znaczący spadek eksportu

Według danych Eurostatu, w analizowanym okresie eksport pszenicy z Polski poza granice UE wyniósł 584 tys. t i był o 1924 tys. t (76%) mniejszy w relacji rocznej. Do samej Arabii Saudyjskiej, która w ubiegłym sezonie była kluczowym rynkiem zbytu dla polskiej pszenicy, wywóz wyniósł zaledwie 174 tys. t (o 82% mniej wobec analogicznego okresu w ubiegłym sezonie). Jedynie sprzedaż do Egiptu była porównywalna do wyników osiągniętych sezon wcześniej – 150 tys. t wobec 173 tys. t w lipcu 2016 r. – marcu 2017 r.

Odbudowa zapasów

Wolumen wysyłek pszenicy w całym bieżącym sezonie jest szacowany przez ekspertów Tallage na poziomie 1726 tys. t (jeszcze w kwietniu prognozy mówiły o 80 tys. t więcej). Taki wynik oznaczałby spadek wobec poprzedniego sezonu o 2004 tys. t (czyli 54%). Byłaby to wielkość najniższa od sezonu 2012/13. Biorąc jednak pod uwagę dane za pierwsze dziewięć miesięcy oraz fakt, że na przednówku eksport ziarna zazwyczaj hamuje, możliwe jest, że wywóz ziarna będzie jeszcze niższy. Tallage przewiduje ponadto, że sprzedaż pszenicy do krajów pozaunijnych wyniesie zaledwie 867 tys. t wobec  2811 tys. t w sezonie poprzednim. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby istotną odbudowę zapasów pszenicy w Polsce. Według stanu na 30 czerwca br. (prognozy Tallage) wyniosą one 2250 tys. t wobec zaledwie 308 tys. t w poprzednim sezonie. Oznacza to, że pomimo prawdopodobnego spadku tegorocznej produkcji pszenicy (prognozy mówią o wielkości 10,5 mln t), jej całkowita dostępność przekroczyłaby 13 mln t.

Pozostałe zboża

Jeśli chodzi o pozostałe zboża, to w przypadku żyta, owsa i pszenżyta odnotowano wzrost sprzedaży zagranicznej ziarna. W ujęciu wolumenowym w okresie od lipca 2017 r. do marca br. najwięcej wyeksportowano pszenżyta – 336 tys. t, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wywóz żyta zwiększył się o 4% do 307 tys. t, zaś owsa o 23% do 81 tys. t. Z kolei sprzedaż zagraniczna kukurydzy obniżyła się o 38% do 734 tys. t.

Wybierz obszar: Zboża i oleiste

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Marta Skrzypczyk
Ekspert rynków rolnych
Rynek zbóż i oleistych

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn