Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest jednym z najbardziej kompleksowych porozumień jakie zostało kiedykolwiek zawarte przez Unię Europejską. Porozumienie pomiędzy stronami obejmuje szereg dziedzin leżących w interesie UE oraz wykracza daleko poza tradycyjne umowy o wolnym handlu.
Solidną podstawą tego typu dokumentów są normy międzynarodowe. Wielokrotnie w umowie przywoływane są normy, wytyczne, kodeksy dobrej praktyki opracowane między innymi przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.
Co do zasady, normy zatwierdzane przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO nie są obowiązkowe, mają charakter zaleceń i dobrych praktyk w zakresie produkcji bezpiecznej żywności o wysokiej jakości oraz uczciwych praktyk międzynarodowego obrotu żywnością, państwa członkowskie opierają swoje prawo na tych właśnie dokumentach, widząc korzyści dla swoich konsumentów, handlu i przetwórstwa.
Nie bez znaczenia dla przywoływania tych norm w umowie UE ze Zjednoczonym Królestwem pozostaje fakt powoływania się na nie przez Światową Organizację Handlu (ang. World Trade Organization - WTO).
Porozumienie w sprawie środków sanitarnych i fitosanitarnych (ang. Sanitary and Phytosanitary Measures - SPS) oraz Porozumienie w sprawie barier technicznych w handlu (ang. Technical Barriers to Trade) podpisane w ramach WTO zalecają stosowanie dokumentów kodeksowych opracowanych i przyjętych w ramach Komisji Kodeksu Żywnościowego, ponieważ to właśnie one stanowią odniesienie dla Światowej Organizacji Handlu w przypadku sporów dotyczących handlu międzynarodowego.
W umowie o handlu i współpracy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem,
w części dotyczącej handlu towarami, strony wielokrotnie powołują się na dokumenty
i współpracę z Komisją Kodeksu Żywnościowego, a w szczególności w następujących rozdziałach:
Rozdział 3 środki sanitarne i fitosanitarne (SPS):
Rozdział 4 bariery techniczne w handlu (TBT):
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pełni funkcje Punktu Kontaktowego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/ WHO dla Polski.
Zapraszamy do odwiedzania zakładki Kodeks Żywnościowy na stronie internetowej IJHARS oraz współpracy.
Opracowano na podstawie umowy o handlu i współpracy.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Komisja przedstawia wyniki badania na temat oczekiwanych skutków gospodarczych trwających i zbliżających się negocjacji handlowych dla sektora rolnego UE do roku 2030.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez stronę ukraińską uzgodnione bilateralnie świadectwa weterynaryjne nie mogą być stosowane przy wysyłkach na rynek ukraiński dodatków paszowych - aminokwasów uzyskiwanych w drodze fermentacji materiałów roślinnych.
Kodeks ma na celu określenie wspólnej roli uczestników łańcucha żywnościowego w procesie przechodzenia na bardziej zrównoważony system żywnościowy UE...