Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców z Brazylii opracował tani i łatwy w użyciu sensor służący do wykrywania pestycydów w żywności.
Skuteczna detekcja niebezpiecznych związków
Innowacyjne narzędzie działa w „czasie rzeczywistym” po podłączeniu do urządzenia elektronicznego. Jak podkreślają badacze z Universidade de São Paulo (USP) w São Paulo w Brazylii, opracowana przez nich metoda pozwala na skuteczną detekcję karbendazymu – zakazanego do stosowania fungicydu, który niestety wciąż bywa używany przez brazylijskich rolników.
Prostsza i tańsza metoda
„Konwencjonalne metody wykorzystywane, by sprawdzić czy próbka żywności zawiera pozostałości pestycydów wymagają jej rozdrobnienia i poddania czasochłonnym procesom chemicznym (…)”, mówi prof. Osvaldo Novais de Oliveira Junior z USP, współautor publikacji, w której opisano nowatorską technologię. „Przenośne sensory, takie jak nasz, monitorują obecność pestycydów w produktach rolnych i spożywczych w sposób ciągły, co pozwala zrezygnować ze skomplikowanych analiz. Detekcja pestycydów jest dzięki takiemu rozwiązaniu prostsza, tańsza i bardziej wiarygodna, np. w supermarketach, restauracjach czy przedsiębiorstwach zajmujących się importem żywności”.
Biosensor jak glukometr
Badacze zwracają uwagę, że zaprezentowane przez nich narzędzie charakteryzuje się dużą czułością i przypomina glukometry stosowane przez osoby z cukrzycą do kontrolowania poziomu glukozy w krwiobiegu. Wyniki analizy przeprowadzonej z użyciem takiego sensora można wyświetlić na smartfonie.
Reakcja elektrochemiczna
Sam biosensor składa się z papieru z dodatkiem tuszu węglowego, który poddawany jest procesom elektrochemicznym w kwaśnym środowisku w celu uwolnienia grup karboksylowych, co umożliwia detekcję pestycydów. „Kiedy sensor wchodzi w kontakt z próbką zanieczyszczoną karbendazymem, zachodzi reakcja elektrochemicznego utleniania, która pozwala na wykrycie fungicydu. Ilość substancji mierzona jest za pomocą prądu elektrycznego”, wyjaśnia zaangażowany w badania dr José Luiz Bott Neto z USP.
Wiele potencjalnych zastosowań
„Na rynku dostępne są elektrody plastikowe lub ceramiczne, w naszym sensorze udało nam się natomiast z powodzeniem zastosować papier, który jest o wiele bardziej uniwersalnym materiałem. Dzięki temu technologia ta może potencjalnie okazać się użyteczna w wielu obszarach – nie tylko w gospodarstwach rolnych czy supermarketach, ale również w ochronie zdrowia”, podsumowuje główny autor publikacji, dr Thiago Serafim Martins z USP.
Źródła:
Przeczytaj także
Raport opracowany przez ekspertów Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego NIZP PZH – PIB przedstawia wyniki kontroli i monitoringu pozostałości pestycydów w żywności w Polsce w 2020 roku.
Komisja przyjęła nowe przepisy, które po wejściu w życie spowodują obniżenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dwóch pestycydów w żywności.
Naukowcy z Shih Microfluidics Lab stworzyli jednorazowy, szybki i niezawodny system do identyfikacji putrescyny w próbkach wołowiny.