Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alternatywa dla żółtek jaj
Emulgatory należą do istotnych z punktu widzenia technologicznego składników żywności, ponieważ stabilizują łatwo rozwarstwiające się mieszaniny zawierające olej i wodę. Zespół naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze opracował nowy rodzaj emulgatora pochodzenia roślinnego, który nie tylko obfituje w białko i antyoksydanty, ale posiada również właściwości, dzięki którym może skutecznie zastąpić żółtka jaj lub niektóre surowce mleczne w produktach takich jak majonezy czy dressingi do sałatek.
Młóto browarnicze – niedoceniany surowiec
Emulgator otrzymany przez badaczy z NTU może ponadto przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności. Do jego otrzymania wykorzystano bowiem pozostałości po produkcji piwa, a konkretnie młóto browarniane, które poddano procesowi fermentacji przy użyciu grzybów Rhizopus oligosporus. Szacuje się, że młóto stanowi 85% odpadów generowanych przez przemysł piwowarski, a jego ilość wytwarzana co roku na całym świecie sięga 39 milionów ton. Okazuje się, że surowiec ten jest zasobny w proteiny, włókno pokarmowe oraz związki fenolowe i może być z powodzeniem ponownie wykorzystywany podczas produkcji żywności. Naukowcy opracowali proces obróbki młóta pozwalający na ekstrakcję białek, które następnie mogą znaleźć zastosowanie jako emulgatory w produktach takich jak na przykład majonez.
Majonez roślinny a konwencjonalny
Badania singapurskich naukowców wykazały, że w porównaniu z konwencjonalnym majonezem dostępnym w sprzedaży detalicznej, majonez wytworzony z wykorzystaniem nowego emulgatora jest bogatszy w białko i dostarcza większych ilości niektórych niezbędnych aminokwasów. Jego wartość energetyczna oraz zawartość tłuszczu są zbliżone do tradycyjnych produktów, jest jednak zasobniejszy w substancje przeciwutleniające. Co istotne, nie odbiega on od rynkowych odpowiedników pod względem smakowym, charakteryzuje się natomiast lepszą teksturą i smarownością. Cechy te sprawiają, że innowacyjny emulgator może okazać się cennym składnikiem coraz popularniejszych wśród konsumentów produktów roślinnych.
Źródła:
Przeczytaj także
Najtańsze mleko w niemieckim handlu detalicznym po raz pierwszy kosztuje ponad 1 EUR, a roślinny, zamiennik jest tańszy. Żywność plant-based staje się coraz bardziej przystępna w całej Europie.
Wg badania przeprowadzonego przez USDA konsumenci uważają, że roślinne alternatywy mięsa nie niosą ze sobą takiego samego ryzyka patogenów jak mięso.
Składniki roślinne używane obecnie w produktach, takich jak burgery czy kiełbaski roślinne zostały pierwotnie opracowane i hodowane z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich.