Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Najtańsze mleko w niemieckim handlu detalicznym po raz pierwszy kosztuje ponad 1 euro. W lipcu portal Focus poinformował, że ceny mleka krowiego gwałtownie rosły, osiągając „historyczne rekordy” w supermarketach. A w porównaniu z grudniem 2021 r. ceny mleka pełnego (znanego również jako mleko pełnotłuste) wzrosły o 29 centów za litr.
Mleczne alternatywy tańsze niż mleko pełne
Po raz pierwszy napoje owsiane i migdałowe są tańsze niż mleko pełne (stan na 4 lipca). W przypadku marek własnych cena za litr za alternatywę mleka krowiego wynosi 99 centów.
Żywność plant-based coraz bardziej przystępna w całej Europie
W całej Europie inflacja rośnie w wielu branżach, w tym w branży spożywczej, energetycznej i transportowej. Dla konsumentów oznacza to wzrost kosztów życia. I z tego powodu coraz większa ich część poszukuje i wybiera produkty tańsze. Dla wielu z nich oznacza to ograniczenie kupowania i spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jak poinformował ProVeg Netherlands – w Holandii mięso roślinne kosztuje teraz mniej niż mięso zwierzęce. W ostatnim badaniu przeprowadzonym w czerwcu firma ProVeg International porównała ceny 36 produktów. Okazało się, że chociaż burgery roślinne były kiedyś droższe niż mięso, to w czerwcu br. były o 78 centów tańsze za kilogram. Natomiast wegańskie kawałki kurczaka były o 37 centów tańsze, a mięso mielone na bazie roślin kosztowało mniej o 1,36 euro za 1 kg niż jego odpowiednik pochodzenia zwierzęcego. Mięso zawsze było produktem, który wymaga ogromnej ilości surowców. Do wyprodukowania jednego kilograma mięsa potrzeba do dziesięciu kilogramów zboża. Teraz, w czasach niedostatku, to zbiera swoje żniwo.
Z kolei najnowsze badanie z marca 2022 r. opublikowane w czerwcu przez Vegan Society wykazało, że kupujący rezygnują z produktów mięsnych lub je ograniczają, aby obniżyć koszty życia. To badanie wykazało, że 17% Brytyjczyków znacząco zmniejszyło ilość spożywanego mięsa, podczas gdy 8% ograniczyło nabiał i/lub jajka. Trzy procent twierdzi, że ograniczyło oba. Po raz pierwszy w tym roku w ankiecie zapytano również respondentów o spożycie ryb, a 6 procent ujawniło, że ograniczyli ilość kupowanych i spożywanych ryb i owoców morza. W sumie oznacza to, że prawie co czwarty z brytyjskich konsumentów (23%) zminimalizował ilość produktów pochodzenia zwierzęcego na swoim talerzu.
Źródła: https://plantbasednews.org/lifestyle/food/oat-milk-costs-less-whole-milk-germany/
Przeczytaj także
Izrael zatwierdził nowe prawo dotyczące dobrostanu zwierząt, w którym zakłada się odejście od chowu klatkowego do 2038 roku.
Chociaż światowy rynek zamienników nabiału już od kilku lat konsekwentnie rośnie, to wciąż jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju.
W związku z Państwa dużym zainteresowaniem artykułem nt. „Trendów smakowych” w kolejnych tygodniach będziemy kontynuować przegląd nowości, światowej prasy w obszarze istotnych trendów nie tylko smakowych, ale też produktowych związanych z żywnością.