Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aby przyspieszyć postępy UE w realizacji celu zrównoważonego rozwoju 12.3, Komisja proponuje ustanowienie prawnie wiążących celów w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności, które państwa członkowskie mają osiągnąć do 2030 r. w ramach przeglądu dyrektywy ramowej w sprawie odpadów, przyjętej przez Komisję w dniu 5 lipca 2023 r.
Wyniki pierwszego ogólnounijnego monitorowania poziomów marnowania żywności przeprowadzonego w 2020 r. posłużą jako punkt odniesienia do oceny postępów w realizacji celów.
Mówiąc dokładniej, państwa członkowskie są zobowiązane do podjęcia niezbędnych środków w celu ograniczenia marnotrawienia żywności do końca 2030 r.:
Wniosek ustawodawczy zmieniający dyrektywę ramową w sprawie odpadów przewiduje formalny przegląd postępów poczynionych przez państwa członkowskie do końca 2027 r. Następnie Komisja przeprowadzi formalny przegląd postępów poczynionych przez państwa członkowskie, w tym możliwość dostosowania celów, jeżeli dowody wskazują, że UE może jeszcze bardziej przyczynić się do realizacji globalnych celów.
Wspólne Centrum Badawcze przyczyniło się do przygotowania oceny skutków wspierającej wniosek ustawodawczy, gromadząc dane na temat działań w zakresie zapobiegania marnotrawieniu żywności oraz analizując skutki środowiskowe, gospodarcze i społeczne różnych poziomów docelowych.
Wniosek ustawodawczy Komisji będzie teraz przedmiotem negocjacji z Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej w celu przyjęcia go przez współprawodawców zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą (współdecyzja).
Źródło: KE
Przeczytaj także
W dniach 10, 11 i 12 lutego Komisja zorganizowała w Brukseli sesję zamykającą pierwszy europejski panel obywatelski, podczas którego obywatele mogli wyrazić swoją opinię na temat zintensyfikowania działań na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności w UE. J
Wyniki różnych badań wskazują, że niejasności dotyczące określeń „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed (końcem)” oraz obecnego sposobu oznaczania dat przyczyniają się do niepotrzebnego marnowania żywności przez konsumentów
W środę, 5 października, w Ambasadzie Holandii w Warszawie odbył się panel dyskusyjny na temat bioodpadów w biznesie spożywczym. Wydarzenie to było częścią 5. edycji Circular Week - serii inicjatyw skupionych na gospodarce cyrkularnej i zrównoważonym rozwoju, organizowanych przez instytut badawczy INNOWO i odbywających się w pierwszym tygodniu października.