Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rozpoczął się nabór o wsparcie dla producentów owoców i warzyw. Od 20 czerwca do 22 lipca 2024 r. organizacje producentów owoców i warzyw mogą się ubiegać o dofinansowanie na realizację działań, które mają zapisane w swoich programach operacyjnych. Wsparcie jest realizowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową.
O pomoc mogą się ubiegać organizacje producentów owoców i warzyw uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR oraz zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw posiadające status uznania nadany przez prezesa ARiMR. Wsparcie można otrzymać na realizację działań zapisanych w programie operacyjnym w zakresie następujących interwencji.
Pomoc przyznawana jest w formie dofinasowania przedsięwzięć wpisanych do programu operacyjnego przez organizację producentów czy też zrzeszenie organizacji producentów. Będzie ona wypłacana w okresie od 3 lat do 7 lat w zależności od tego, ile będzie trwała realizacja programu operacyjnego. Co istotne ten program musi być zatwierdzony przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Poziom refundacji wynosi do 50 proc. wydatków poniesionych z funduszu operacyjnego na działania zatwierdzone w programie operacyjnym, a kwota pomocy będzie równa wysokości składek na fundusz operacyjny wpłaconych przez organizację lub związek. Jednocześnie dofinansowanie nie będzie mogło przekroczyć:
Nabór wniosków o przyznanie wsparcie dla producentów owoców i warzyw potrwa od 20 czerwca do 22 lipca 2024 r. Dokumenty można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
*okres odniesienia – odpowiada rokowi podatkowemu obejmującemu okres od 1 stycznia do 31 grudnia trzeciego roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok wdrażania programu operacyjnego.
Źródło: ARiMR
Przeczytaj także
Otwarcia sympozjum dokonał prezes KUPS Julian Pawlak, krótko przestawiając wyzwania branży sokowniczej, szczególnie uwypuklając regulacje prawne i wynikające z nich konsekwencje dla branży. Podkreślił, że stoi przed branżą sokowniczą wiele wyzwań, szczególnie prośrodowiskowych, społecznych i klimatycznych.
Tagi SIAL Paris odbędą się w dniach 19–23 października 2024 r. Hasło przewodnie targów brzmi: „Own the Change” w ten sposób organizatorzy targów chcą zainspirować specjalistów z branży spożywczej do zmierzenia się z przemianami i globalnymi wyzwaniami związanymi z żywnością.
Raport przygotowany przez organizację RoślinnieJemy analizuje aktualne wyzwania stojące przed systemem produkcji żywności oraz możliwe kierunki jego transformacji.