Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Sąd w Wietnamie wydał pięć wyroków od siedmiu do ośmiu lat więzienia za naruszenie bezpieczeństwa żywności, po tym jak w kwietniu 2018 roku odkryto, że skazani wykorzystali komponenty zużytych baterii oraz łupiny ziaren kawy do zafałszowania czarnego pieprzu, aby sprzedać go z większym zyskiem.
Skazani
Pięciu Wietnamczyków w wieku 56, 43, 42, 39, 33 zostało uznanych za winnych "łamania przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności". Dwaj ze skazanych to dyrektorzy firm zajmujących się produkcją i sprzedażą czarnego pieprzu. Partnerzy biznesowi w 2015 r. wpadli na pomysł mieszania żwiru oraz łupin z ziaren kawy z czarnym pieprzem, aby zwiększyć wagę produktu i tym samym czerpać większe zyski.
Dwóch pozostałych otrzymywało zapłatę za dostarczanie zafałszowanej mieszanki, podczas gdy piąty odpowiedzialny był za transport.
Przestępcy wykorzystywali stare baterie w celu pozyskania czarnego proszku znajdującego się w ich rdzeniach, którym jest dwutlenek manganu i używali go po zmieszaniu z wodą, aby stworzyć swój własny "barwnik". Pomysł ten uzyskali od jednego z dyrektorów zamieszanych w proceder.
33 tony zafałszowanego pieprzu
Akt oskarżenia pokazuje, że w ciągu 2 miesięcy, zanim ich zakład został zlikwidowany przez funkcjonariuszy policji w kwietniu 2018 roku, wyprodukowano 33 100 kilogramów mieszaniny farbowanej za pomocą proszku z baterii.
Analiza składu
Badania laboratoryjne przeprowadzone przez departament medycyny sądowej w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego Wietnamu pokazują, że brudne składniki stanowiły 18,34 procent próbek pieprzu skonfiskowanego w magazynów. Wśród znalezionych substancji chemicznych stwierdzono dwutlenek manganu, chlorek cynku i chlorek amonu, które nie są dozwolone w produkcji żywności zgodnie z wietnamskim prawem. Sędziowie orzekli, że oskarżeni byli w pełni świadomi, że mieszanka proszku z rdzeni baterii jest toksyczna i może prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia jeśli zostanie spożyta przez ludzi.
Żródło
Przeczytaj także
Ze względu na stale rosnącą popularność wody kokosowej, produkt ten bywa obecnie coraz częściej fałszowany, tym bardziej, że popyt na rynku przekracza możliwości podażowe. Nowe badanie brytyjskich naukowców pokazuje, że do kontroli autentyczności wody kokosowej można zastosować technikę spektroskopową zwaną spektroskopią Ramana...
Miód jest produktem bardzo często fałszowanym, głównie za pomocą syropów cukrowych lub melasy. W celu wykrywania podobnych oszustw naukowcy z Politechniki w Walencji w Hiszpanii (UPV) opracowali specjalne urządzenie, zwane elektronicznym językiem...
W ramach trwającej 4 miesiące (od grudnia 2017 do marca 2018) w 67 krajach operacji OPSON VII skonfiskowano ponad 3 620 ton żywności oraz 9,7 miliona litrów napojów zafałszowanych lub o zaniżonej jakości. Funkcjonariusze Europolu przeprowadzili ponad 41 tys. kontroli w sklepach, marketach, na lotniskach, w portach oraz zakładach przemysłowych. Łącznie aresztowano bądź zatrzymano 749 osób.
Nie masz pewności jak dokładnie zdefiniować pojęcie fałszowania żywności? W przypadku tego typu zagrożenia, należy wziąć pod uwagę dwie główne kategorie: celowe fałszerstwo oraz zafałszowanie motywowane czynnikami finansowymi...